Poseł Tadeusz Tomaszewski jako poseł sprawozdawca podczas posiedzenia Sejmu w dniu 6 marca 2013 roku przedstawił szanse i zagrożenia w rozwoju sektroa pozarządowego w Polsce.
inister mówił, jest ponad 90 tys. podmiotów w tym sektorze w systemie GUS. W związku z tym trzeba na to popatrzeć. Skoro tak jest, to może sposobem po części na wzmocnienie zwłaszcza tych małych organizacji, które startują, tak żeby było ich coraz więcej, żeby były coraz bliżej obywateli, żeby nasz udział w zorganizowanym sektorze był większy, może być Program Operacyjny „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”, gdzie powinny się pojawić w formie regrantingu granty na powstawanie i wsparcie logistyczne funkcjonowania tego sektora, żeby nie było tak, że wielcy mają dużo pieniędzy, mają profesjonalną kadrę, mają dostęp do mediów i będą mieć więcej, a ci mniejsi w ogóle zrezygnują z dostępu do tych środków, bo nie będą do tego przygotowani, bo nie mają do tego ani kadry, ani logistyki, często również własnego, co podkreślam, komputera czy dostępu Internetu, a dzisiaj bez tego trudno jest o tym mówić. Dlatego też proszę o taką refleksję w trakcie prac. Cieszy fakt, że również w tym sektorze mamy programy rządowe FIO, choć niepokoi to, że w odpowiedzi na moją interpelację, czy będzie to program wieloletni, w tabelce jest mowa o tym, że nie ma pewności, bo jeszcze nie został zakończony. Myślę, że pan minister będzie miał okazję o tym powiedzieć. Zakończyły się konsultacje społeczne, jeśli chodzi o program aktywizacji seniorów, „Kapitał ludzki”, mechanizm norweski czy również polsko-szwajcarskie regionalne projekty partnerskie, które to wspierały.
Na zakończenie jeszcze jedna sekwencja dotycząca jakby kondycji sektora. Z tej informacji, ale i z wcześniejszych danych wynika również, że jeśli chodzi o zatrudnienie w sektorze, to największy procent zatrudnienia jest w organizacjach kościelnych i jednostkach związków wyznaniowych, dlatego że, jak mówiłem, te profesjonalne instytucje mają lepsze projekty, lepsze programy i umacniają się. Myślę, że to też powinno być przedmiotem analizy, tak aby wszyscy mogli się równomiernie rozwijać.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wnoszę o przyjęcie sprawozdania z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2010 i 2011.