Data dodania: 2013-03-07
Zdaniem marszałka, niezwykle ważne jest ugruntowanie tych wydarzeń w historycznej pamięci wszystkich Polaków. Marszałek zapewnił, że Senat, odwiedzany przez młodzież, Polaków z kraju i ze świata, a także zagranicznych gości, jest dobrym miejscem do zaprezentowania tej wystawy.
Swoje zadowolenie z kolejnej wizyty w Senacie wyraził arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski Józef Kowalczyk, który objął ekspozycję honorowym patronatem. Jak mówił, cieszy się, że trzecia stolica Polski pamięta o pierwszej. Arcybiskup dziękował Senatowi za opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Przypomniał, że to z senackich pieniędzy powstała m.in. polska szkoła na rumuńskiej Bukowinie. W opinii arcybiskupa Józefa Kowalczyka, rolą parlamentu jest nie tylko uchwalanie ważnych ustaw, to także kultywowanie pamięci o sprawach istotnych dla polskiej tożsamości i kultury. W to dzieło wpisuje się prezentowana w Senacie wystawa ukazująca początki polskiej państwowości. Przypomina także, by nie trwonić dorobku poprzednich pokoleń i dbać o historyczną spuściznę, począwszy od pierwszych władców państwa polskiego. Zaapelował, by każdy Polak czuł się w Gnieźnie jak u siebie.
O historii, a także o teraźniejszości Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego mówili prezydent miasta Jacek Kowalski i starosta gnieźnieński Dariusz Pilak. Zapraszali do odwiedzania miasta i ziemi gnieźnieńskiej, do spotkania ze źródłami polskości. Jak powiedział prezydent, Gniezno jest prężnie rozwijającym się miastem, realizującym interesujące projekty finansowane przez Unię Europejską, a także młodym ośrodkiem akademickim. Starosta gnieźnieński podkreślił, że w 2004 r., wstępując do Unii Europejskiej, nie znaleźliśmy się nagle w Europie. Byliśmy w niej od 1000 r., od Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Wystawę „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą Polski”, przygotowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zaprezentowano w Senacie z inicjatywy senatora Piotra Gruszczyńskiego. Ekspozycja ukazuje fenomen zaistnienia Polski wśród innych krajów europejskich wczesnego średniowiecza, przedstawia jej dynamiczny rozwój w pierwszych dziesięcioleciach kształtowania się państwowości. Na planszach ukazano m.in. Gniezno jako rodowe gniazdo dynastii Piastów, miasto św. Wojciecha, miejsce koronacji polskich królów, pierwsze polskie arcybiskupstwo i stolicę prymasów Polski. Przypomniano także Zjazd Gnieźnieński w 1000 r. za panowania Bolesława Chrobrego, który stał się okazją do zaistnienia Polski po raz pierwszy w świadomości Europy Zachodniej. Przedstawiono także siły zbrojne Piastów czy najważniejsze ośrodki państwa gnieźnieńskiego, stanowiącego kolebkę polskiej państwowości, takie jak Poznań, Ostrów Lednicki, Giecz czy Grzybowo.
Wśród prezentowanych eksponatów znalazła kopia Drzwi Gnieźnieńskich. Pokazano także przedmioty związane z życiem codziennym ludzi zamieszkujących ziemie Polski kształtującej się pod rządami Piastów. Ważna część wystawy odwołuje się do pojęcia władzy – jej znaczenia, symboliki i wymiaru praktycznego. Zgromadzono m.in. insygnia władzy, a także luksusowe na tamte czasy wyroby czy przedmioty związane z rozrywkami ówczesnych elit. Istotnymi elementami ekspozycji są także obiekty związane z początkami i wzrostem znaczenia Kościoła katolickiego rozwijającego się pod opieką monarchów, począwszy od chrztu przyjętego przez księcia Mieszka I. Eksponaty, zgromadzone na wystawie, będące kopiami niezwykle cennych oryginałów, na co dzień znajdujących się w skarbcach katedralnych czy muzealnych, inspirują do zgłębiania wiedzy o przeszłości Polski i stwarzają rzadką okazję do obejrzenia w jednym miejscu tylu przedmiotów pochodzących z czasów, gdy rodziła się nasza państwowość.
źródło: http://www.senat.gov.pl/