Data dodania: 2011-05-10
Poseł Tadeusz Tomaszewski przedstawił stan prac nad nowelizacją ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie oraz nowe źródła finansowania organizacji pozarządowych w obszarze 1% i podatków. Poseł zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach znacząco zmalały wydatki budżetu państwa i funduszy celowych, przeznaczane na realizację zadań publicznych, prowadzonych przez organizacje społeczne i fundacje.
W spotkaniu wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu, świata nauki oraz parlamentu.Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że po raz kolejny spotkali się ludzie zaangażowani w funkcjonowanie organizacji pozarządowych. Prezydent liczy na to, że te dyskusje będą kontynuowane.
Otwierając debatę, Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że coraz więcej środków z 1 proc. podatku PIT trafia do coraz mniejszej liczby organizacji pozarządowych, posiadających silne zaplecze organizacyjne, bądź medialne. Jak zauważył, przedstawiciele organizacji pozarządowych jako niepokojące oceniają także to, że okres funkcjonowania powstających w ostatnim czasie organizacji nie przekracza trzech lat.
- Wiem, że w środowiskach są dyskutowane różne zjawiska, także pewnego, zdecydowanego koncentrowania sukcesu, jeśli chodzi o uzyskiwanie środków z 1 proc., przez coraz mniejszą liczbę organizacji pozarządowych ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają za sobą poważne agregaty siły organizacyjnej, albo potężne agregaty siły medialnej - powiedział Bronisław Komorowski.
W jego ocenie należy rozważyć tę sytuację także z punktu widzenia dalszej budowy społeczeństwa obywatelskiego. Według Komorowskiego także mniejsze inicjatywy obywatelskie powinny mieć bowiem możliwość funkcjonowania, "inicjatywy, za którymi nie stoją tak potężne agregaty".
Zdaniem prezydenta można pozytywnie ocenić ustawę z 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jak zwrócił uwagę, z różnych badań wynika, że dobrze oceniane są gwarancje konstytucyjne, system prawa oraz warunki funkcjonowania całego sektora społecznego w Polsce. Jednak - jak mówił - nie brakuje problemów.
Prezydent ocenił, że ustawa z 2003 r. i jej nowelizacja z 2010 r. uporządkowała w jakiejś mierze sferę relacji między organizacjami obywatelskimi a państwem i dała podstawy do uruchomienia partnerskiej współpracy. Zdaniem Komorowskiego dobrze ona funkcjonuje w niektórych miastach m.in. w Warszawie i Gdyni. Według Komorowskiego, głębsze zmiany przepisów prawnych dotyczące działalności organizacji pozarządowych będą łatwiejsze po wyborach, w następnej już kadencji Sejmu.
Prezydent zwrócił uwagę, że sygnałem optymistycznym jest także to, iż "mnożą się" inne formy współdziałania społeczeństwa, spontanicznie organizowane grupy i społeczności, które wykorzystują również aktywnie nowoczesne technologie.