Data dodania: 2011-09-26
Konferencję otworzył i prowadził Poseł Tadeusz Tomaszewski, który powiedział m.in. „nasze spotkanie jest odpowiedzią na dylematy zgłoszone przez obywateli w rozmowach z premierem Tuskiem. W tej kadencji zgłosiliśmy ponad 170 projektów ustaw. Rząd i premier lekceważył sprawy społeczne. Dopiero ludzie w kampanii wyborczej mówią „jest bardzo źle, państwo o nas zapomniało, nie ma szans dla młodych, za co mamy żyć”. Odpowiedzią jest program wyborczy SLD Jutro bez obaw, w tym program dotyczący polityki społecznej”. Polityka społeczna wbrew temu co próbują nam wmówić rządy prawicowe nie jest rozdawnictwem. To sposób w jaki państwo może i powinno wpływać na życie swoich obywateli robiąc mądry użytek z każdego wzrostu gospodarczego. Wzrost gospodarczy musi służyć ludziom .16 milionów osób żyje poniżej minimum socjalnego, 4 miliony na granicy ubóstwa; 2,5 miliona dzieci utraciło prawo do zasiłków i dodatków rodzinnych, a 3,5 miliona rodzin pozbawiona jest ulgi na wychowanie dzieci.
Prezentacja programu społecznego SLD została zainaugurowana przez posłankę Annę Bańkowską. – Pragniemy przyspieszać wypłacanie zasiłków macierzyńskich a także rozszerzyć zakres zwolnień podatkowych, związanych z kosztami opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Naszym zamiarem jest także utworzenie ubezpieczenia społecznego, którym zostałyby objęte osoby, wymagające stałej opieki. To właśnie osoby niepełnosprawne chcielibyśmy otoczyć specjalną troską. Przyszłe emerytury z ZUS-u i OFE powinny być wypłacane przez jeden podmiot publiczny, co pozwoli ograniczyć zbędne koszty systemu. Co do ludzi młodych, to obecny rząd bardzo zabiegał o ich wsparcie – natomiast po wyborach kompletnie o nich zapomniał. Dlaczego dzisiaj mamy w Polsce taką sytuację, że wielu młodych pracuje na zasadzie „umów śmieciowych”, jeżeli w ogóle pracują, bo z tym też jest olbrzymi problem – stwierdziła A. Bańkowska.
Poseł Tadeusz Tomaszewski omówił tematykę związaną z pracą i wynagrodzeniem oraz z potrzebą wspierania inicjatyw obywatelskich.
Poseł Elżbieta Streker - Dembińska poruszyła istotny element zawarty w programie SLD, jakim jest zdrowie, natomiast Krystyna Łybacka przedstawiła program pn. "Wolna, nowoczesna i bezpłatna edukacja".
Przede wszystkim dla większości państw wobec skutków kryzysu, który trwa na rynkach finansowych, jest rzeczą oczywistą, że żeby zapobiec niepokojom społecznym i rozruchom, trzeba dużo większy nacisk położyć na politykę spójności społecznej, czyli na wyrównywanie szans, na zasypywanie dysproporcji wszelkiego typu, od dochodowych począwszy, a skończywszy na dysproporcjach w dotarciu do podstawowych publicznych usług typu zdrowie, edukacja. To także jest problem rynku pracy. Coraz więcej państw zwraca uwagę, że polityka społeczna coraz bardziej sytuowana jest nie w kategoriach praw socjalnych tylko, ale w kategoriach praw socjalno - gospodarczych. Ponieważ bez polityki spójności nie będzie dobrze, harmonijnie rozwijających się państw. To samo dotyczy Polski. Rosnące bezrobocie, szczególnie wśród ludzi młodych, jest dla wielu z nich tak deprymujące, że coraz częściej naukowcy zaczynają określać młodych ludzi, którzy w tej chwili kończą studia, "straconym pokoleniem". Myślę, że to jest trochę na wyrost określenie, ale żeby to nie było stracone pokolenie to musimy zdecydowanie zadbać o dwie kategorie: o tych młodych po studiach i o tych 50 plus. Między innymi jedna z ofert to jest wł