Data dodania: 2013-03-07
Myślę, że również warto by było, aby w szerszym stopniu zafunkcjonowały te ośrodki wsparcia samorządowego. Ustawa już daje te możliwości. Ale tutaj trzeba pomagać poprzez podawanie tej złotówki, a więc m.in. chodzi o to, żeby szybciej z tych programów rządowych, o których tutaj mówiliśmy, uruchamiać te rzeczy. Jeśli chodzi o system podatkowy, to przede wszystkim wiele organizacji podkreśla potrzebę zwiększenia kwoty na stypendia wolnej od podatku, żeby nie 360 – nie 3800 rocznie – ale chociażby do 500 zł, bo nie można po raz kolejny opodatkowywać aktywności obywateli, oraz stworzenia podstaw prawnych do przekazywania 1% dla OPP przez podatników rozliczających się systemem właściwym dla podatnika, jak mówiliśmy, a także zwolnienia żywności przekazywanej z VAT. Zrobiliśmy pierwszy krok – żywność od producentów, teraz czas na kolejne. Trwają prace również w tej sprawie w zespole parlamentarnym.
Kolejna rzecz – minister pracy ograniczył swoim rozporządzeniem możliwość organizowania staży w sektorze pozarządowym finansowanych z Funduszu Pracy. Nie masz pracowników, nie możesz odbywać stażu. A jak to się ma do tego, o czym mówiłem wcześniej – że 68% organizacji nie zatrudnia pracowników? Trzeba więc stworzyć jakąś możliwość, żeby również ci młodzi bezrobotni ludzie, też ci po 50. roku życia... Panie ministrze, skoro pracujecie teraz nad programem 60+, rozważcie tę kwestię, tak żeby wykorzystać dorobek, doświadczenie i wiedzę tych ludzi, stworzyć możliwości, a z drugiej strony dać też im szansę włączenia się z możliwością drobnego zarobkowania.
Kolejna istotna sprawa – to, co mówił pan poseł Piotr Walkowski. Przepisy, które wprowadziliśmy, ograniczające aktywność w środowisku wiejskim to jest po prostu coś, o czym ludzie mówią na spotkaniach, na dyżurach, obojętnie gdzie, że w ten sposób zabija się aktywność obywatelską. Przepisy dotyczące organizacji loterii fantowych, czyli powyżej 3200 zł, te procedury – przecież to można tak zrobić, jak się planuje w tej chwili, czy nawet tak, jak jest, jeśli chodzi o zbiórki publiczne: zgłaszasz, rozliczasz się, podajesz i w porządku. A my tutaj dostrzegliśmy aferę hazardową, a nie tam, gdzie ona wystąpiła. Zabijamy często przy okazji właśnie tę aktywność obywatelską. Stąd myślę, że potrzebne jest to uproszczenie, o którym mówią wszyscy. Zmniejsza się niestety partycypacja obywatelska w budżecie, w PKB. I tutaj też powinniśmy starać się odwracać to, tak aby aktywność obywatelska była dostrzegana, aby sektor pozarządowy był umacnianym w znacznej mierze przez rozwiązania formalnoprawne partnerem samorządu i partnerem państwa w realizacji zadań publicznych.
Wobec tego, że to sprawozdanie odzwierciedla aktualną sytuację, jest swoistą odpowiedzią, pokazuje również nasze niedociągnięcia, pewne tendencje, klub Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za przyjęciem tego sprawozdania. Dziękuję.