Data dodania: 2011-05-18
+ SLD zachęca Sejmiki Wojewódzkie, aby jak najszybciej korzystały z możliwości zapisów w ustawie o doradztwie rolniczym i podejmowały decyzje o przekazaniu nadzoru nad Ośrodkami Doradztwa w ręce Izb Rolniczych. Doradztwo rolnicze należy wspierać z budżetu na obecnych zasadach.
+ Jesteśmy za prostszą i tańszą obsługą wsi i rolnictwa przez instytucje i agencje rolne. Ze względu na ograniczenia zadań i roli Agencji Rynku Rolnego połączymy ją z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
+ SLD zaproponuje ustawowe gwarancje trwałości dzierżawy. Rządowy projekt wprowadzania rozwiązań wymuszających wykup ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych jest działaniem obniżającym konkurencyjność nabywców, z uwagi na olbrzymie obciążenia inwestycyjne gospodarstwa.
+ SLD uznaje za celowe likwidację Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i opowiada się za przeniesieniem jej zadań do Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
+ W celu ograniczenia uciążliwości powodowanej dużą ilością kontroli przeprowadzanych w gospodarstwach rolnych, SLD połączy 5 inspekcji dbających o bezpieczeństwo żywności w 2.
Proponujemy utworzenie Agencji rządowej na bazie Inspekcji Weterynaryjnej, której kompetencje powinny zostać rozszerzone o część zadań Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, celem ujednolicenia sposobu prowadzenia nadzoru. Ze względu na zbliżony zakres zadań połączone powinny być również Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z Inspekcją Handlową.
+ SLD opowiada się za zwiększeniem roli ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, rad sołeckich oraz innych organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich w ustalaniu kierunków rozwoju gmin.
* * *
Sojusz Lewicy Demokratycznej w latach 200–2005, stworzył sprawną i kompetentną administrację obsługującą rolnictwo i zdolną do realizacji ogromnego wyzwania – zapewnienia właściwej obsługi setkom tysięcy polskich rolników i wykorzystania funduszy unijnych. SLD doskonale wie, jak trudny i złożony jest proces dobrego zorganizowania struktur publicznych dla zapewnienia odpowiedniej obsługi rolnictwa i wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Jesteśmy przygotowani aby po raz kolejny wziąć odpowiedzialność za losy mieszkańców wsi i polskich rolników.
Zrównoważony rozwój kraju nierozerwalnie wiąże się z tworzeniem warunków dla poprawy życia mieszkańców wsi i zapewnienia stabilnej i pomyślnej przyszłości rolników jako ważnej grupy zawodowej. Ciężaru tych zmian nie jest w stanie udźwignąć sama wieś – konieczny jest udział państwa i wsparcie ze strony jego struktur i instytucji. Polityka rolna i silne wsparcie dla obszarów wiejskich – podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej – powinny również w Polsce stanowić jeden z filarów sfery aktywności państwa.
Sojusz Lewicy Demokratycznej niezmiennie prezentuje stanowisko, iż działania na rzecz dynamicznego rozwoju rolnictwa i gruntownych przeobrażeń obszarów wiejskich, to obowiązek a nie łaska rządzących.