Data dodania: 2011-05-18
2. Poprawa dochodowości i konkurencyjności rolnictwa – wysokie dochody polskich rolników są mitem
Od wielu lat dominującym źródłem dochodów w gospodarstwach domowych na wsi są emerytury, renty i zasiłki. W drugiej kolejności źródłem dochodów ludności mieszkającej na wsi są dochody z pracy poza rolnictwem. Dochody z rolnictwa znajdują się dopiero na trzecim miejscu.
+ SLD stanowczo sprzeciwia się stereotypowi o rzekomo dobrej sytuacji ekonomicznej w rolnictwie. Dochodowość rolnictwa w Polsce jest niska i nie może być postrzegana tylko poprzez informacje o „wysokich” dopłatach bezpośrednich i niskich składkach na KRUS dla rolników.
+ Zwracamy uwagę na fakt, że tylko mała grupa rolników ok. 250–300 tys., jest zdolna do generowania w gospodarstwie dochodów w pełni zaspakajających ich potrzeby bytowe.
+ SLD domaga się zrównania od 2014 roku dopłat bezpośrednich do poziomu rolników państw „Starej Unii”.
+ SLD będzie inicjować i wspierać działania zmierzające do zwiększenia rolnikom pomocy krajowej z budżetu państwa (większe środki na dopłaty do preferencyjnych kredytów, do ubezpieczeń upraw, do paliwa, na wspieranie postępu biologicznego produkcji roślinnej i zwierzęcej)
+ Za stały element polityki rolnej, który powinien zostać utrzymany, uważamy renty strukturalne. Uznajemy je za narządzie sprzyjające poprawie struktury agrarnej.
Dopełnieniem rent strukturalnych powinno być wsparcie dla młodych rolników chcących rozwijać produkcję w swoich gospodarstwach.
+ SLD będzie wdrażać skuteczniejsze narzędzia sprzyjające konsolidacji gospodarstw o niskim potencjale ekonomicznym w ramach grup producentów. Będziemy także wspierać rozwój spółdzielczości rolniczej na wsi.
+ SLD popierać będzie działania umożliwiające uzyskiwanie dodatkowych dochodów ze źródeł pozarolniczych przez rolników i członków ich rodzin.
3. Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej nie może dyskryminować polskich rolników
Warunki wsparcia dla polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej były przedmiotem kompromisu w trakcie negocjacji warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej w 2004 roku.
+ SLD jest zdania, że występujące zróżnicowanie w poziomie wsparcia dla producentów rolnych w krajach członkowskich UE należy zlikwidować zgodnie z harmonogramem przyjętym w trakcie negocjacji. Po zakończeniu okresu przejściowego w 2013 roku, wysokość i warunki wsparcia rolników w UE powinny być jednakowe we wszystkich krajach członkowskich.
+ W nowej Wspólnej Polityce Rolnej dotacje powinny być przyznawane do hektara uprawianej ziemi. Płatność tego typu powinna być przyznawana wszystkim rolnikom, którzy zobowiążą się do zarządzenia i utrzymania obszaru rolnego na z góry ustalonym poziomie.
+ SLD jest także za prostszą formułą wniosków o dopłaty bezpośrednie. Spowodujemy, by wnioski te składane były co trzy lata, a nie co roku jeżeli nie następuje zmiana struktury gospodarstwa i jego wielkość obszarowa.
+ SLD jest przeciwny obniżeniu w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 środków finansowych na realizowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Jednocześnie opowiadamy się za wprowadzeniem zaliczkowania dopłat bezpośrednich dla rolników na zasadach obowiązujących w innych krajach UE.
+ SLD zdecydowanie opowiada się za jednakowymi warunkami interwencji na wspólnym rynku produktów rolnych. Popieramy stanowisko producentów i przetwórców mleka dotyczące utrzymania po 2015 roku środków interwencji na rynku mleka i kwotowania produkcji, tak by zrównoważyć podaż i popyt.
+ SLD opowiada się za Polską wolną od roślin genetycznie modyfikowanych. Uznajemy, że do czasu rzetelnego potwierdzenia całkowitego bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i wykluczenia negatywnego wpływu GMO na środowisko, w interesie Polski i polskich rolników leży zachowanie czystości upraw.
+ Opowiadamy się także za tym by produkty zawierające organizmy genetycznie modyfikowane były dokładnie oznakowane tak by konsumenci mogli dokonywać świadomego wyboru.
+ SLD jest za zdecydowanie aktywniejszą promocją polskiej, ekologicznej żywności. Polska zdrowa żywność z ekologicznych gospodarstw rolnych, stając się naszą rozpoznawalną marką za granicą, będzie także jednym z najważniejszych atutów dalszego, stabilnego rozwoju polskiego rolnictwa.
SLD wzywa rząd Rzeczypospolitej Polskiej do uznania spraw wsi i rolnictwa, w tym zwłaszcza przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej za jeden z zasadniczych Priorytetów Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku.
4. Ubezpieczenie społeczne rolników, dobrowolny podatek dochodowy dla rolników, ubezpieczenia upraw
+ SLD opowiada się za utrzymaniem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tylko dla rolników. W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy rejestracji nowych ubezpieczonych powinien być przyjęty warunek, że podstawowym źródłem utrzymania rodziny rolnika jest gospodarstwo rolne.
+ SLD opowiada się za zmianą rozwiązania przyjętego w 2008 roku przez rząd PO-PSL, które uniemożliwia rolnikom urodzonym po 1948 roku zaliczania przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze. Jest to rozwiązanie krzywdzące rolników, którzy przed objęciem gospodarstwa rolnego pracowali na podstawie umowy o pracę, prowadzili działalność gospodarczą lub byli członkami spółdzielni produkcji rolnej.
+ SLD zaproponuje, aby rolnicy którzy pracują wyłącznie w rolnictwie i dla których praca w swoim gospodarstwie rolnym byłaby wyłącznym zajęciem, płacili na zasadach dobrowolności podatek dochodowy w miejsce podatku rolnego. Dotychczasowy system podatku gruntowego jest niesprawiedliwy.
+ SLD opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych od powodzi, suszy, gradobicia, ujemnych skutków przezimowania i przymrozków wiosennych (pakiet pięciu klęsk), przy jednoczesnym podwyższeniu dopłat do 70% składki z tytułu ubezpieczeń ze środków krajowych oraz Unii Europejskiej.
+ SLD zaproponuje objęcie dopłatami do ubezpieczeń budynków związanych z gospodarstwem rolnym.
5. Poprawa funkcjonowania administracji i instytucji obsługujących rolników i mieszkańców wsi
+ SLD opowiada się za zwiększeniem roli i kompetencji Izb Rolniczych. Izby Rolnicze powinny być partnerem Sejmiku Województwa w zakresie tworzenia i realizacji regionalnej polityki w zakresie rolnictwa, a w szczególności w zakresi