Informacja na temat podstawowych zmian przewidzianych w ustawie o nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Data dodania: 2015-07-17
Na posiedzeniu Sejmu w dniu 9 lipca 2015 roku została uchwalona nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, której Tadeusz Tomaszewski był posłem sprawozdawcą.
ublicznego.
Utworzenie Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.
projekt zakłada utworzenie państwowego funduszu celowego Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego,
przychodami Funduszu będą środki finansowe pochodzące z 1% podatku niewydatkowane przez organizacje, które utraciły status pożytku publicznego, oraz wydatkowane w sposób niezgodny z art. 27 ust. 2 (powinny być wydatkowane jedynie na działalność pożytku publicznego), a także środki przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, która nie została uwzględniona w wykazie, o którym mowa w art. 27a.
ze zgromadzonych w Funduszu środków będzie udzielane wsparcie organizacjom pożytku publicznego w trybie otwartego konkursu ofert.
W zakresie sprawozdawczości organizacji pożytku publicznego:
doprecyzowano, że organizacje pożytku publicznego zamieszczają po raz pierwszy sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok, w którym uzyskały status organizacji pożytku publicznego,
wprowadzono jeden termin na zamieszczenie sprawozdań organizacji, których rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne,
projekt zakłada likwidację podwójnego obowiązku sprawozdawczego. Fundacja, posiadająca status organizacji pożytku publicznego będzie zobowiązana do zamieszczenia sprawozdania merytorycznego na stronie obsługującej ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego. Nie będzie musiała składać dodatkowo sprawozdania merytorycznego ministrowi właściwemu ze względu na zakres działania.
Ograniczenie czasu trwania jednej kontroli organu kontroli (kontrola ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego oraz kontroli zleconych np. wojewodom) w organizacji pożytku publicznego w jednym roku kalendarzowym do 24 dni roboczych.
Wprowadzono obowiązek tworzenia przez marszałka województwa, w terminie 2 miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku co najmniej 50 organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Wprowadzono obowiązek tworzenia Powiatowej lub Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego na wniosek co najmniej 5 organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w terminie 2 miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku. W przypadku nieutworzenia wyżej wymienionych Rad w powyższych terminach organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 będą mogły zaskarżyć bezczynność organu do sądu administracyjnego.
Wprowadzono możliwość odwoływania w czasie kadencji członków rady działalności pożytku publicznego na wniosek podmiotu rekomendującego do pracy w radzie. Ujednolicono kadencje rady, która trwać będzie 3 lata.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.