15 kwietnia 2013 w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie oficjalnie podsumowano funkcjonowanie Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM) w 2012 roku.
italic; font-size: 9pt; font-family: arial; line-height: 1.5em; text-align: justify; margin-top: 20px; background-image: url(http://gniezno.com.pl/grafika/cytat.gif); background-color: rgb(255, 255, 255); padding-right: 20px; padding-left: 20px; background-position: 100% 0%; background-repeat: no-repeat no-repeat;">
Ministerstwo Sportu i Turystyki, wcześniej Urząd Kultury Fizycznej i Sportu, od 24 lat we współpracy z polskimi związkami sportowymi oraz wojewódzkimi stowarzyszeniami sportowymi organizuje system współzawodnictwa sportowego młodzieży. Są to punkty, zdobywane w systemie rozgrywek, od najmłodszych po mistrzostwa Polski juniorów, w czterech kategoriach wiekowych. Te rozgrywki są organizowane głównie w kategoriach starszych przez okręgowe związki sportowe oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, gdzie także m.in. Gniezno gościło uczestników takiej olimpiady w tenisie stołowym. W tym systemie co roku odnotowuje swoje punkty blisko 900 gmin w Polsce, ponad 350 powiatów, 16 województw. Punkty zdobywa ponad 3 300 klubów, w tym 1 200 uczniowskich klubów sportowych.
Na terenie naszego miasta w ubiegłym roku 13 klubów zdobyło punkty, w tym 4 uczniowskie kluby sportowe. Ta pozycja jest lepsza niż w 2011 roku. Wynika to przede wszystkim z bardzo dobrej pracy w takich sekcjach jak: triathlon, piłka ręczna dziewcząt, boks, hokej na trawie czy tenis stołowy. Można powiedzieć, że są to już od kilku lat tradycyjnie na gnieźnieńskiej mapie najsilniejsze dyscypliny sportowe w tym systemie sportu młodzieżowego.
Dzisiaj zaproponowałem rozpoczęcie takiej dyskusji, żeby również ze środków miasta, ze środków powiatu i gminy, wspierać te kluby, które prowadzą tę systematyczną pracę i premiować je w jakiś sposób za zdobyte punkty dla siebie, dla miasta, dla województwa. Nie chodzi o dodatkowe środki, chodzi tylko o to, aby zastanowić się czy z obecnej puli środków finansowych nie wydzielić właśnie środków wspierających ten system pracy z dziećmi i młodzieżą, która zdobywa medale na imprezach regionalnych, wojewódzkich i krajowych.
Tadeusz Tomaszewski
Poseł na Sejm RP
Posłuchaj wypowiedzi Tadeusza Tomaszewskiego
Wielkość: 1,14 MB, odsłuchano: 9 razy
Jacek Kowalski - Prezydent Miasta Gniezna
Miasto dużo robi w tym zakresie, przede wszystkim postawiło na bazę sportową, infrastruktura jest bardzo silna - cztery orliki, hala widowiskowo - sportowa, sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 2, sala gimnastyczna, która ma być budowana, przy Gimnazjum nr 1, remontowane boisko przy ul. Strumykowej, które jest zapleczem dla Mieszka. Oferujemy także bezpośrednie wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży w klubach sportowych i dotacje dla klubów, które zdobywają wyniki. Pozwolę sobie jeszcze przypomnieć o jednym dofinansowaniu, które jest bardzo znaczące, bo w przeliczeniu na złotówki wynosi ponad milion złotych - użyczanie klubom sportowym sal gimnastycznych za symboliczną złotówkę. Tych środków jest przeznaczanych bardzo dużo, ale to dobrze, bo przecież rozwój masowego sportu jest bardzo wskazany, młodzi mają zajęcia, ćwiczą, rozwijają swoją siłę, a przy okazji również i umysł.
Dzisiaj padły dosyć ciekawe propozycje, propozycje, które kiedyś miałem okazję realizować jeszcze w Starostwie Powiatowym, mianowicie premiowania tych, którzy zdobywają punktację w systemie ogólnokrajowym, żeby z tych środków finansowych, które miasto przeznacza na wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży, czy na dotacje dla klubów, zarezerwować pewną pulę dla tych najlepszych, dla tych, którzy bardzo pracują, zdobywają ogromne wyniki, żeby ich premiować - za zdobyty punkt dawać określone dotacje. Myślę, że jest to dobra propozycja. Trzeba wspólnie z działaczami sportowymi, z prezesami klubów, z trenerami zastanowić się jak te środki finansowe rozdysponować, żeby odbywało się to jak najbardziej sprawiedliwie.
Jacek Kowalski
Prezydent Miasta Gniezna
Posłuchaj wypowiedzi Jacka Kowalskiego
Wielkość: 1,20 MB, odsłuchano: 8 razy