Data dodania: 2010-03-04
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber:
„Świadczenia kupuje Narodowy Fundusz Zdrowia i kupuje wcześniej opiekę zadaniową. W chwili obecnej kupuje opiekę długoterminową domową. Chciałbym również sprostować następującą kwestię. Nigdy nie stwierdziłem, że brakuje środków finansowych na opiekę nad ludźmi starszymi i osobami niesamodzielnymi. Powiedziałem tylko i wyłącznie, że Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił zasady kontraktowania i skierował te środki finansowe, którymi dysponuje, w to miejsce, które tego najbardziej wymaga…czyli skierował do pacjentów najbardziej niepełnosprawnych, do których stosuje się skalę od 0 do 40 punktów i którzy tej opieki w domu najbardziej potrzebują.
Opieka ta w tej chwili jest zapewniona w większym stopniu, niż była zapewniona w momencie, kiedy przyjmowaliśmy kontraktowanie świadczeń jako opiekę zadaniową. Okres od 1 stycznia do
31 grudnia dotyczy ilości osób, która w tym momencie była objęta opieką.
Dokładną liczbę osób, które są w tej chwili objęte tą opieką w całej Polsce, będziemy znali za kilka tygodni, w momencie kiedy wszystkie oddziały przedstawią przebieg procesu kontraktowania.
To wszystko będziemy wiedzieli w tym momencie. Jeżeli chodzi natomiast o domy pomocy społecznej i porozumienie ministra zdrowia z ministrem pracy i polityki społecznej, to bardzo wyraźnie podkreślam, że cały czas próbujemy doprowadzić do sytuacji, w której pacjenci przebywający w domach pomocy społecznej i wymagający opieki, świadczeń zdrowotnych będą mieli zagwarantowane te świadczenia. Zgodnie z tym, co zostało w tej chwili zaproponowane, ta oferta, to świadczenie skierowane jest do tych pacjentów i tych podopiecznych domów pomocy społecznej, którzy uzyskali w skali Barthel od 0 do 40 punktów, którzy w największym stopniu wymagają opieki pielęgniarskiej. Nie wolno natomiast zapomnieć o tym, że oprócz świadczeń medycznych, pielęgniarskich, które realizuje i lekarz, i pielęgniarka, dom pomocy społecznej jest miejscem, w którym pacjent wymaga pielęgnacji oraz opieki. Te świadczenia realizuje personel domu pomocy społecznej. To są świadczenia, które nie wymagają fachowej opieki, fachowej pomocy medycznej, pielęgniarskiej czy lekarskiej, są to świadczenia opiekuńczo-pielęgnacyjne i te świadczenia podopieczni domów pomocy społecznej mają zagwarantowane.”