Data dodania: 2012-03-05
Do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na to spotkanie z całej Polski przyjechało około 5 tysięcy kobiet. Tematem przewodnim Sejmiku była przemoc wobec kobiet. Zwalczanie przemocy wobec kobiet jest podstawowym obowiązkiem państwa i każdego obywatela. Dziś wysyłamy jasny sygnał, tym wszystkim kobietom, które dotyka przemoc: nie jesteście same!" - mówił w Sali Kongresowej szef SLD Leszek Miller. I dodał: - Przemoc wobec kobiet niekoniecznie ma twarz brutalnego prostaka. Bywa, że ma twarz biznesmena, polityka, albo rumianą i dobrotliwą twarz proboszcza. Miller powiedział, że przemoc dotyczy kobiet w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia, dochodów, pozycji społecznej. Jak mówił, są one bite, gwałcone, molestowane, padają ofiarą wykorzystania i handlu ludźmi, często nie mają dokąd uciec i nie mają środków, by się skutecznie bronić.
Szef Sojuszu przypomniał także, że Rząd Hanny Suchockiej usunął 8 marca z wykazu świąt państwowych. SLD chce je przywrócić. Dlatego przed kilkoma dniami Klub Sojuszu złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.
Po przemówieniu Przewodniczącego SLD rozpoczęły się debaty panelowe, w których udział wzięły m.in. Joanna Senyszyn, Paulina Piechna - Więckiewicz, Lidia Geringer de Oedenberg, Alicja Tysiąc, Izabela Trojanowska.
Na zakończenie dyskusji Sejmik uchwalił trzy apele. Pierwszy - o ustanowienie 2014 roku Europejskim Rokiem Zwalczania Przemocy wobec Kobiet. Drugi – o 1 mln podpisów pod żądaniem ustanowienia dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet. Trzeci - o podpisanie i ratyfikację przez Polskę Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z dnia 6 kwietnia 2011 r. Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy kolejowej pod Zawierciem. To tragiczne wydarzenie miało wpływ na drugą cześć Sejmiku, w której to przed paniami wystąpili artyści polskiej sceny muzycznej, prezentując nostalgiczny repertuar piosenek.