Konferencja prasowa w biurze posła Tadeusza Tomaszewskiego
Klub Integracji Społecznej w Kłecku ma przede wszystkim pomagać osobom długotrwale bezrobotnym w powrocie na rynek pracy. Czy inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan sprawdziła się w praktyce?
age: url(http://gniezno.com.pl/grafika/cytat.gif); background-color: rgb(255, 255, 255); padding-right: 20px; padding-left: 20px; color: rgb(0, 0, 0); background-position: 100% 0%; background-repeat: no-repeat no-repeat;">
Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan od 1996 roku aktywnie uczestniczy w rozwiązaniach wspierających osoby poszukujące pracy i będące bezrobotnymi, m.in. wspólnie z Ochotniczymi Hufcami Pracy, gminami i Powiatowym Urzędem Pracy powołaliśmy Kluby Pracy w Niechanowie, Witkowie, Kłecku i Gnieźnie. Mamy tez określone doświadczenia przy projektach związanych z powoływaniem do życia Gminnych Centrów Informacji. Wystąpiliśmy wspólnie z naszymi partnerami, czyli Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kłecku i Powiatowym Urzędem Pracy w Gnieźnie, do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu o grant. Następnie, zgodnie z założeniami tego projektu, został przeprowadzony nabór, trzeba było znaleźć przede wszystkim tych "twardych" partnerów, jakimi są pracodawcy, którzy chcieliby uczestniczyć w projekcie i następnie tworzyć te stałe miejsca pracy w ramach zatrudnienia wspieranego. Co ważne, Klub Integracji Społecznej, który został powołany przez Stowarzyszenie w 2005 roku, należy do najstarszych klubów działających w Wielkopolsce; takich klubów w Wielkopolsce działa 19, z tego 4 prowadzone są przez ośrodki pomocy społecznej, a 15 przez organizacje pozarządowe. Nasz Klub Integracji Społecznej jest też członkiem Konwentu Klubów Integracji Społecznej i Centrów Integracji Społecznej, działającego w Polsce, zrzeszającego ponad 100 podmiotów (...). Tym razem realizujemy po raz drugi podobny projekt - projekt dwuletni: w pierwszym roku podejmowane są wszystkie działania przygotowawcze, w drugim następuje podjęcie zatrudnienia. Wyjątkowość tego projektu w roku 2013 polega na tym, że organizacja pozarządowa, żyjąca ze swoich składek, darowizn m.in. radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wspiera pracodawców, dofinansowując część tego zatrudnienia wspieranego. Przez pierwsze trzy miesiące jest to 100% dofinansowania w wysokości zasiłku dla bezrobotnych i składek przez Urząd Pracy, przez kolejne trzy miesiące - 80%, my dokładamy 20% i przez kolejne sześć miesięcy - 60%, my dokładamy 40%. Łącznie więc pracodawcy w ramach zatrudnienia socjalnego otrzymują wsparcie w kwocie ponad 61 tys. zł z Powiatowego Urzędu Pracy i około 20 tys. zł właśnie ze środków własnych, pochodzących również i z 1% Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, odbywa się to równolegle z dofinansowaniem prowadzonym przez Powiatowy Urząd Pracy.
Warto łączyć wysiłek - wysiłek społeczników w ramach organizacji pozarządowych, współpracujących z partnerami społecznymi, żeby osiągnąć taki efekt, jak utworzenie w ramach zatrudnienia wspieranego 6 miejsc pracy i 5 miejsc na otwartym rynku pracy, czyli w sumie 11 osób, w wyniku wspólnego działania, znalazło pracę. W naszym powiecie, gdzie to bezrobocie sięga ponad 16%, jest to szczególnie ważne, przede wszystkim dla tych, którzy są na co dzień długotrwale bezrobotni.
Tadeusz Tomaszewski
Poseł na Sejm RP, prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan
Posłuchaj wypowiedzi Tadeusza Tomaszewskiego
Wielkość: 1,64 MB, odsłuchano: 3 razy
Małgorzata Matczak - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie
Współpracowaliśmy od samego początku, także mieliśmy pełną informację na temat prowadzonego naboru, szkoleń, które były prowadzone, jak również na temat tego, co będzie się działo dalej. Urząd Pracy finansuje zatrudnienie wspierane dla sześciu osób, które wzięły udział w tym projekcie, dofinansowujemy to zatrudnienie. Oczywiście jest to finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Pracy. Kwota tego zatrudnienia finansowanego ze środków Funduszu Pracy jest zmienna: przez pierwsze trzy miesiące jest to 100% kwoty zasiłku, kolejne trzy miesiące - 80% i następne sześć miesięcy - 60% kwoty zasiłku. Resztę dopłacają pracodawca i Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan.
Tych środków na pewno jest za mało. Gdyby tych projektów było znacznie więcej, to być może ta poprawa, czy spadek bezrobocia byłby znacząco zauważalny. Natomiast niestety środków jest ciągle za mało i robimy wszyscy wszystko co się da, żeby środki pozyskiwać. W środkach, które są do dyspozycji Urzędu Pracy - ponad 50% to są środki, które pochodzą ze środków, które musimy pozyskiwać, to nie są środki, które nam ktoś daruje, to są środki, które pochodzą z Unii Europejskiej, środki, które pochodzą z rezerwy Ministra. Tutaj we współpracy z partnerami, a mamy różnych partnerów, staramy się realizować różne projekty adresowane do wielu różnych grup: i zawodowych, i bezrobotnych. Także różnie to wygląda.
Małgorzata Matczak
Dyrektor Po