Data dodania: 2012-04-04
Magdalena Szuba - Zastępca Dyrektora Biura Poselskiego w Gnieźnie wspólnie z Posłem Tomaszewskim przedstawili zasady funkcjonowania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Możliwość organizowania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej została wprowadzona traktatem lizbońskim 13 grudnia 2007r., jednak możliwość składania wniosków rozpoczęła się 1 kwietnia 2012. Od tego dnia obywatele z całej Europy, jeśli zbierze się ich milion, mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej, by zajęła się istotną dla nich sprawą. Ważnym elementem wstępnym całego procesu jest rejestracja inicjatywy na stronie Komisji. Inicjatywę obywatelską musi poprzeć co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 spośród 27 państw członkowskich. Po zarejestrowaniu inicjatywy komitet ma 12 miesięcy na zebranie niezbędnych głosów poparcia z co najmniej siedmiu państw członkowskich. Wymagana minimalna liczba podpisów obywateli z każdego z siedmiu państw członkowskich to 750–krotność liczby posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących dany kraj. Inicjatywę może poprzeć każdy obywatel w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
"Aby skorzystać z inicjatywy obywatelskiej Polacy muszą zebrać 38 250 podpisów. Na zebranie podpisów organizatorzy mają rok czasu, licząc od dnia, w którym potwierdzona została rejestracja. Liczba głosów poparcia musi być poświadczona przez właściwe organy państw członkowskich. Następnie Komisja będzie miała trzy miesiące na zbadanie danej inicjatywy i podjęcie decyzji dotyczących dalszych działań w jej sprawie. Komisja spotka się również z organizatorami inicjatywy w celu dogłębnego zbadania podniesionych w niej kwestii. Organizatorzy będą również mogli przedstawić swoją inicjatywę w trakcie wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim." - mówi Magdalena Szuba.
"Europejska Inicjatywa Obywatelska to jeden z najbardziej ambitnych projektów dotyczących demokracji bezpośredniej na świecie. Jednocześnie jest to pierwszy projekt łączący wszystkie kraje UE, umożliwiający wszystkim obywatelom unii wspólną działalność" - twierdzi poseł Tomaszewski.