Data dodania: 2011-05-09
Wydarzenia tej najbardziej okrutnej w dziejach świata wojny przypomniał w okolicznościowym przemówieniu emerytowany pułkownik Stanisław Sajewski.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu na czele z prezydentem Jackiem Kowalskim i starostą Dariuszem Pilakiem, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz uczniowie gnieźnieńskich szkół. Parlamentarzystów reprezentował poseł Tadeusz Tomaszewski.
– Zgromadziliśmy się w 66. rocznicę zwycięstwa sił koalicji nad nazistowską III Rzeszą Niemiecką. W dniu 8 maja 1945 roku w zdobytym Berlinie przyjęto bezwzględną kapitulację Niemiec i innych państw osi Berlin – Rzym – Tokio. Wojenne działania w Europie zakończyły się na ziemi, morzu i w powietrzu, a III Rzesza Niemiecka przestała istnieć. Jej twórca Adolf Hitler zginął śmiercią samobójczą w podziemiach kancelarii Rzeszy w Berlinie – przypomniał Stanisław Sajewski.
W swoim wystąpieniu mówił m.in. o atakach z września 1939 roku, które zapoczątkowały wojnę. Przypomniał, że, gdy w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, wojna przybrała charakter ideologiczny. – Metody walki na frontach już nie wystarczały. Faszyzm niemiecki zaczynał realizować rasistowskie ustawy norymberskie, tak zwane „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowsko-semickiej”, to znaczy holokaust i masowe rozstrzeliwania, gazowanie, palenie ludzi, całych narodów na skalę przemysłową w obozach zagłady, umiejscowionych z reguły na terytorium Polski – mówił Stanisław Sajewski.
Dalej wspomniał pomordowanych w Katyniu oficerów, a także ataki na Hiroszimę i Nagasaki. Przypomniał słowa profesora Emanuela Ringelblum, który w „Kronice getta warszawskiego” pisał o tym, że Hitler walczył o czystość rasową, Stalin chciał rewolucji i walki klas, natomiast Anglicy i Amerykanie walczyli o pieniądze. – Jeżeli te dwie pierwsze ideologie upadły, to ta trzecia żyje nadal. Serwuje nam kryzys i walkę o nowy podział świata, o rynki surowcowe, o wojny lokalne o zabarwieniu religijnym, terrorystycznym, wojny coraz bardziej groźne i okrutne – mówił Stanisław Sajewski. – Liczba ofiar II wojny światowej osiągnęła ponad 55 milionów. Jest to najwyższa liczba zabitych w historii narodów świata. Polska poniosła największe ofiary w narodzie, tracąc w II wojnie światowej ponad 6 milionów ludzi. Zobowiązuje to nas do wyciągnięcia wniosków z przebytej wojny. Ostatnie zmiany systemowo-ustrojowe w naszej Polsce masowo akcentują sprawę wolności, niezawisłości, godności życia. Jakie to da wyniki, zależy od naszej obywatelskiej postawy.
Kończąc swoje przemówienie, przypomniał słowa prof. Jerzego Siepaka, urodzonego w Kłecku, który wzywał do tego, by prawdy o wydarzeniach II wojny światowej szukać w dokumentach i wsłuchiwać się w to, co maja do powiedzenia ludzie którzy przeżyli. Po tym wystąpieniu minutą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej. Następnie zebrane w Parku Kościuszki delegacje złożyły kwiaty pod stojącym tam pomnikiem. Na zakończenie do uczestników uroczystości zwrócił się prezydent Jacek Kowalski, który podziękował wszystkim za przybycie.
tekst: informacjelokalne.pl
zdjęcia. J. Andrzejewski