Data dodania: 2023-01-31
Na terenie gminy Niechanowo działają 4 OSP. Jednostka w Niechanowie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W bieżącym roku będzie obchodzić Jubileusz 140-lecia.
Wójt gminy wspólnie z Radą Gminy oraz ochotnikami z Niechanowa czynią starania o zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego zabezpieczając stosowne środki finansowe w budżecie gminy.
Zebranie Sprawozdawcze OSP Goczałkowo-Gurówko odbyło się 27 styczna 2023 roku w świetlicy Wiejskiej w Gurówku. W zebraniu uczestniczyli sołtysi Cielimowa Pani Partycja Rybarczyk i Goczałkowa Pan Szymon Dembiński,
Wójt gminy Pan Szymon Robaszkiewicz oraz Marian Woźniak i Mirosław Jankowski przedstawiciele Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Niechanowie.
Jednostką od 2001 roku kieruje Prezes druh Edmund Krawczyk wspólnie
z Naczelnikiem Jarosławem Krawczykiem, a sekretarzem jest druh Tadeusz Tomaszewski. Sprawozdanie z działalności OSP na zebraniu przedstawił Wiceprezes druh Janusz Krawczyk, mówiąc m.in.: „działania Zarządu i członków OSP Goczałkowo- Gurówko w 2022 roku skoncentrowane były na dokończeniu budowy strażnicy w Gurówku oraz przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości, która odbyła się 9 lipca 2022 roku w Gurówku. Oddanie do użytku strażnicy połączono z obchodami Gminnego Dnia Strażaka oraz rozpoczęcia działalności Koła Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą jest druhna Anna Krawczyk.
OSP ma nowy Statut uchwalony na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu OSP
w dniu 1 września 2022 roku. Przedstawiciele OSP brali udział za zgodą Wójta Gminy Niechanowo i w uzgodnieniu z Zarządem Gminnym OSP RP
w zabezpieczeniu imprez i wydarzeń patriotycznych w Niechanowie.
W okresie lipiec-sierpień 2022 druhowie Piotr Kowalczyk, Dawid Bartłomiejczak, Robert Cedro, Eryk Krawczyk, Łukasz Krawczyk i Filip Krawczyk uczestniczyli
w szkoleniu podstawowym na Strażaka Ratownika zorganizowanym przez Komendę Powiatową PSP w Gnieźnie. Ponadto uprawnienia do udziału
w akcjach ratowniczych posiadają: Jarosław Krawczyk, Janusz Krawczyk, Piotr Jaworski, Adam Bartłomiejczak, Zbigniew Tymosz, Krzysztof Mikołajczak, Robert Fabiszak, Andrzej Fabiszak, Dariusz Izydorek i Krzysztof Krawczyk.
Łącznie w OSP jest obecnie 28 członków, z czego 16 osób posiada uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-pożarowych, czyli STRAŻAKÓW – RATOWNIKÓW. We wrześniu i w październiku, Eryk Krawczyk uczestniczył w kursie konserwatorów i operatorów sprzętu, organizowanym przez KP PSP w Gnieźnie”.
W 2022 roku OSP pozyskało następujące wsparcie:
W 2022 roku ochotnicy pracując przy budowie remizy wykonali m.in.: podłączenie prądu, zakładanie przy pomocy pracowników Urzędu Gminy
w Niechanowie kostki brukowej przed strażnicą oraz korytowanie i utwardzanie dojazdu od drogi do remizy. Dalej malowanie ławek, sufitów, wieszanie szaf
i sprzątanie remizy oraz placu i otoczenia. 21 osób pracowało 259 godzin, wielokrotnie z użyciem własnego sprzętu.
Łącznie w latach 2017 – 2022 mieszkańcy przepracowali 972 godziny oraz korzystali przez blisko 200 godzin ze swojego, prywatnego sprzętu we wszystkich etapach budowy oraz przekazali nieodpłatnie różne materiały budowlane. Prezes Edmund Krawczyk pracował blisko 200 godzin. Walne Zebranie ustaliło nową składkę członkowską w wysokości 50zł., a dla uczniów 20zł.
Z opłacania składek członkowskich zwolnieni są członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w której funkcjonuje 17 osób, w tym 5 dziewcząt.
Na zakończenie zebrania druh Tadeusz Tomaszewski zwrócił się do Komendanta Gminnego Związku OSP RP o organizację warsztatów i manewrów gminnych dla wszystkich OSP z terenu gminy.
Druh Tadeusz Tomaszewski przedstawił projekt „Pierwszy Ratownik”, który jest realizowany przez Oddział Wojewódzki Z OSP RP w Poznaniu oraz omówił system wsparcia OSP poprzez zakupy sprzętu dla MDP i OSP w ramach programu rozwoju OSP w Wielkopolsce ze środków samorządu Województwa Wielkopolskiego. Kolejne zebrania na terenie gminy Niechanowo odbędą się w lutym br. w Niechanowie i Jarząbkowie.