Data dodania: 2022-06-29
Rozmowa dotyczyła funkcjonowania Polaków jako wspólnoty polonijnej Brazylii, zasad wsparcia finansowego działalności polonijnej przez „Stowarzyszenie Wspólnota Polska” oraz prowadzenia działalności edukacyjnej i kulturalnej w czasie pandemii covid - 19.
Goście otrzymali na pamiątkę spotkania z posłem, Konstytucję RP z osobistą dedykacją dla przyjaciół z Brazylii.
Polski Zespół Folklorystyczny ”KRAKÓW” działa w Rio Claro do Sul, a podstawowym celem działalności zespołu folklorystycznego jest upowszechnianie kultury polskiej bijącej w sercach potomków polskich imigrantów mieszkających w tym regionie. Piękną lekcją patriotyzmu jest włączenie dzieci do budowania społeczeństwa opartego na wartościach społecznych i na godności. Dla członków tego zespołu ważna jest integracja społeczna, by nie pomijać osoby, która nie ma takiego samego wigoru i sprawności jak osoba uznawana za „normalną”, podczas wykonywania wszystkich ruchów i kroków tańca.
Grupa miała zapadającego w pamięć tancerza, bardzo chętnego do pomocy we wszystkim, czego potrzebowała. Nawet gdy opadł z sił, kiedy nie mógł już tańczyć, nadal był obecny na próbach i towarzyszył prezentacjom. André Celso Nowakowski zmarł na raka w wieku szesnastu lat, w dniu 6 grudnia 2013 r., pozostawił po sobie dobre wspomnienia, radość życia oraz wielką miłość do polskiego folkloru.
Jednym z prezesów Polskiego Zespołu Folklorystycznego „Kraków” był pan Bruno Alberto Panek, który ze względów genetycznych nie mógł się poruszać, a jednak zarządzał sprawami zespołu, utrzymując organizację przez 3 lata pod swoim przewodnictwem. Kadencję jego przerwała, niestety, śmierć w dniu 11 października 2015 r.
Pan Bruno pozostawił po sobie jedną ze specjalnych tancerek – Milenę Panek - członkini grupy od dziesięciu lat, która wykazuje deficyt poznawczy spowodowany brakiem kompletnego uformowania się mózgu w czasie ciąży. Milena aktywnie uczestniczy we wszystkich próbach i prezentacjach zespołu. Współżycie i współpraca członków zdrowych z osobami niepełnosprawnymi wspiera rozwój intelektualny i emocjonalny wszystkich, a przy tym niweluje uprzedzenia.
Teraz zespół prowadzi p. Maristela Ana Drewnowki – Panek z córką p.Sandrą Panek – Wander.