Następna wiadomość
Poselskie życzenia dla Pań

SLD Gniezno przed Zjazdem Miejskim i Powiatowym

Data dodania: 2012-03-09


     Sojusz Lewicy Demokratycznej, począwszy od najniższego szczebla, czyli kół poprzez zjazdy gminne, powiatowe, wojewódzkie aż do szczebla krajowego, podsumowuje czteroletnią kadencję wszystkich struktur. Na 28 kwietnia zaplanowano kongres partii, podczas którego przedstawione zostaną wyniki wyborów na przewodniczącego partii. Nieoficjalne informacje o tym, że jednym z kandydatów na tę funkcję ma być Łukasz Naczas, skomentował dziś poseł Tadeusz Tomaszewski.

– To jest jeden z wniosków wynikających z kampanii wyborczej do parlamentu, które odbył się w ubiegłym roku. Wówczas znaczna część członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej uważała, że władze krajowe lekceważyły ich opinie, zwłaszcza jeśli chodzi o propozycje programowe, a także układanie list kandydatów do Sejmu i Senatu. Stąd zdecydowano się na upodmiotowienie członków partii, aby każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej – mówi o bezpośrednich wyborach przewodniczącego partii, poseł Tadeusz Tomaszewski. Na początku kwietnia rozpoczną się te wybory. W najbliższym czasie zakończy się proces zgłaszania kandydatów. By zgłosić swoją kandydaturę trzeba być członkiem partii, zebrać sto podpisów innych członków oraz zgłosić się do komisji wyborczej. Każdy z kandydatów spełniających kryteria zostanie umieszczony na liście wyborczej, która w kwietniu zostanie rozesłana pocztą do członków partii w całym kraju. Głosowanie będzie też prowadzone drogą elektroniczną. Szefem SLD zostanie ten kandydat, który uzyska ponad 50 (+1) proc. ważnych głosów. Jeśli nikt nie uzyska takiej większości, podczas kwietniowego kongresu członkowie SLD wybiorą spośród dwóch kandydatów, którzy zdobędą najwyższe poparcie. – To kandydat, który zawsze korzysta z nowości, zawsze jest dwa kroki do przodu przed tymi, którzy są jego kolegami w kole SLD – mówi o kandydowaniu na szefa partii przez Łukasza Naczas, poseł Tadeusz Tomaszewski. – Szanuję jego decyzję. To pokazuje, że w Sojuszu Lewicy Demokratycznej decyzje nie będą zapadały w Warszawie, ale będą podejmowane przez członków partii.
   Pytany o to, czy zagłosuje na swojego politycznego wychowanka, odpowiada: – Zagłosuję na kandydata, który będzie dawał gwarancję odzyskiwania poparcia społecznego, posiada określony autorytet i poparcie wśród wyborców. Lider formacji, która jest w parlamencie, która chce dążyć do współuczestniczenia we władzy musi dawać gwarancje odpowiedniego przygotowania i stażu. Myślę że Łukasz musi jeszcze w tej sprawie popracować. 
alt   Już po dzisiejszej konferencji prasowej, Łukasz Naczas, na swoim profilu na facebooku, zaprzeczył doniesieniom, jakoby miał kandydować na szefa SLD. Wiadomo natomiast, że poseł Tadeusz Tomaszewski ma zamiar ponownie ubiegać się o funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej SLD. Nie wyklucza też, że będzie starał się zająć ważną pozycję w strukturach wojewódzkich partii.
   Niedawno zakończyła się kampania sprawozdawczo-wyborcza w gnieźnieńskich kołach Sojuszu: Stare Miasto, Winiary, Tysiąclecie-Arkuszewo-Konikowo, Grunwald i Dalki. W terminie od 20 do 27 lutego odbyły się zebrania podczas których dokonano wyboru nowych władz. Przewodniczącymi kół po raz kolejny zostali: Stare Miasto- Krzysztof Wojciechowski (Stare Miasto), Dalki - Grażyna Nitka (Dalki), Tadeusz Purol (Tysiąclecie-Arkuszewo-Konikowo) - Zdzisław Skoniecki (Grunwald) i Jadwiga Korpys (Winiary).
   2 marca odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Miejskiej SLD, które podsumowało kampanię sprawozdawczo-wyborczą. – Działalność członków partii, w trakcie ostatnich czterech lat, skupiała się głównie wokół kampanii politycznych związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami prezydenckimi oraz wyborami samorządowymi i parlamentarnymi oraz na działalności w lokalnym środowisku – mówi Stanisław Dolaciński, przewodniczący Rady Miejskiej SLD. Podczas niedawnych zebrań, dyskutowano m.in. na temat sytuacji w partii, rządowego projektu ustawy emerytalnej i przeprowadzenia referendum w tej sprawie, sytuacji w gnieźnieńskiej służbie zdrowia i budowie szpitala, działalność samorządu miejskiego i powiatowego w kontekście realizacji programu wyborczego lewicy, priorytetach przyjętych przez prezydenta Jacka Kowalskiego na kadencję 2010 – 2014. Zgłoszono także kandydatury osób, które podczas Zjazdu Powiatowego SLD ubiegać się będą w głosowaniu tajnym o mandat delegata na Zjazd Wojewódzki SLD, zaplanowany na 21 kwietnia. Gnieźnieńskie koła zgłosiły następujące kandydatury: Stanisław Dolaciński, Zdzisław Kujawa, Henryk Gędek, Dariusz Kasprzyk, Damian Sobczak, Ryszard Karmoliński, Łukasz Naczas i Jan Budzyński. Uczestnikami spotkań byli m.in. członkowie Zarządu Powiatowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, poseł Tadeusz Tomaszewski – Przewodniczący Rady Powiatowej SLD, Stanisław Dolaciński – Przewodniczący Rady Miejskiej SLD (Wiceprzewodniczący Rady Miasta), Jacek Kowalski – Prezydent Miasta Gniezna i Zdzisław Kujawa – Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
   W najbliższy poniedziałek, 12 marca odbędzie się w Gnieźnie Zjazd Miejski Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Zostanie podsumowana czteroletnia działalność miejskiej organizacji, a także będzie to okres wyboru nowych władz. W sposób bezpośredni zostanie wybrany przewodniczący i sekretarz, a także nowa Rada Miejska SLD i Miejska Komisja Rewizyjna – mówi Stanisław Dolaciński. – Oprócz tych spraw związanych z wyborami, będzie to okazja do szerokiej dyskusji na tematy bieżące związane z działalnością i programem partii, ale także najważniejszych spraw lokalnych, a więc realizacji programu wyborczego, priorytetów Prezydenta Miasta Gniezna na okres kadencji, informacji ze strony samorządu miejskiego.

Źródło: informacjelokalne.pl

  Poleć