Rady Działalności Pożytku Publicznego w nowym składzie
Data dodania: 2011-02-19
Prezydent Jacek Kowalski wręczył dziś akty powołania członkom Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Gniezna. Ten opiniodawczy i konsultacyjny organ został powołany na dwuletnią kadencję po raz trzeci. Rada Działalności Pożytku Publicznego została powołana na podstawie uchwały Rady Miasta z 6 października ubiegłego roku na zasadach określonych w znowelizowanej w styczniu ubiegłego roku ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W jej skład weszło trzech przedstawicieli Rady Miasta, trzy osoby reprezentujące prezydenta oraz sześciu reprezentantów organizacji pozarządowych.
Renata Góralczyk-Zielonka, dyrektor Wydziału Usług Społecznych UM w Gnieźnie ma nadzieję, że rada w nowym składzie będzie otwarta współpracę z większą ilością organizacji i będzie wspierała działalność społeczną w różnych formach.
– Wtedy, kiedy trzeba działać na rzecz drugiego człowieka państwo robicie to bardzo profesjonalnie, sprawnie i skutecznie, często przy udziale małych środków finansowych. To państwo potrafią te środki pomnażać i dobrze wykorzystywać. Dziękuje Państwo, że przyjęliście zaproszenie, by wspólnie działać w radzie – mówił dziś, zwracając się do przedstawicieli organizacji pozarządowych w radzie, prezydent Jacek Kowalski.
Do zadań rady należy m.in. opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta, opiniowanie i konsultowanie projektów uchwał i aktów prawnych dotyczących działalności pożytku publicznego, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych, udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi. Rada będzie również współpracowała z podobnymi organami na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. – Jednym z zadań jest współdziałanie wojewódzkich, gminnych i powiatowych rad pożytku publicznego po to, by wymieniać opinie, a zwłaszcza w obszarze jednego powiatu próbować podejmować działania wspólne, spójne jeśli chodzi o system wsparcia dla organizacji pozarządowych – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Wszystkie organizacje, które mają siedzibę na terenie Gniezna, mają jednocześnie siedzibę na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W związku z powyższym w wielu obszarach należałoby ten wysiłek łączyć, czy uzupełniać go w możliwości realizacji zadań statutowych. Rada Pożytku Publicznego to bardzo ważna instytucja dialogu obywatelskiego. Tadeusz Tomaszewski życzył członkom rady, by w swojej działalności nie kierowali się jedynie interesem reprezentowanej przez siebie organizacji. – Chodzi o to, żeby wspólnie zbudować rozwiązania systemowe, które przetrwają tą radę i kolejne w postaci projektów uchwał i rozwiązań, które będą służyć wszystkim organizacjom pozarządowym i społeczeństwu obywatelskiemu – zaznaczył.
W skład Rada Działalności Pożytku Publicznego weszli: Helena Majewska (Stowarzyszenie MAKI), Bolesław Ciesielczyk (Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu), Halina Dyc (Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne „Promyk”), Teresa Gorczyńska (Polski Związek Niewidomych), Tadeusz Nitka (Uczniowski Jeździecki Klub Sportowy „Kłusak”), Krystyna Scholtz-Chruściel (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Gnieźnie). Radę Miasta Gniezna reprezentują Michał Glejzer, Stanisław Dolaciński i Bogusława Młodzikowska. Przedstawiciele prezydenta w radzie to Hanna Adamczak (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), Waldemar Rewers (Wydział Edukacji, Kultury i Sportu UM), Renata Góralczyk-Zielonka (dyrektor Wydziału Usług Społecznych UM).
Rada ma obowiązek spotykać się przynajmniej raz na kwartał. Dziś, już bez obecności mediów, wybrano jej przewodniczącego i wiceprzewodniczącego oraz dyskutowano o zadaniach na najbliższe miesiące.