Data dodania: 2014-12-04
Film z wystąpienia dostępny jest poniżej.
http://videosejm.pl/index/movie/hash/e30af493075d84e9ae771f55cc911804
Ponadto Poseł Tomaszewski złożył zapytanie w powyższej sprawie skierowane do Prezesa Rady Ministrów.
Szanowna Pani Premier,
Do mojego biura poselskiego zwrócili się z prośbą o pomoc przedstawiciele spółki pracowniczej Działpol Sp. z o.o. w Działyniu, gmina Kłecko, powiat gnieźnieński. Sprawa dotyczy likwidacji licznych miejsc pracy na wsi, wynikających z wprowadzenia w życie nowelizacji z 2011 roku ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa, a w szczególności zakwestionowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych warunków umowy majątku dzierżawionego spółce na kolejne 15 lat, a tym samym zachowania miejsc pracy.
Spółka pracownicza założona została w maju 2000 roku, dzierżawi majątek rolny o powierzchni 1500ha, posiada ponad 50 udziałowców, byłych pracowników PGR-ów. Umowa z ANR o dzierżawę majątku podpisana została w maju 2000 roku na 15 lat z prawem jej przedłużenia na kolejnych 15 lat. Obecnie gospodarstwo zajmuje się produkcją rolną i zwierzęcą, zdobywa najlepsze notowania na rynku. Zbudowana została również biogazownia rolnicza o mocy 1MW.
W ramach działalności spółki pierwszej kolejności wykupiono od ANR ośrodki gospodarcze, tak aby modernizować obiekty budowlane, w których prowadzona jest hodowla bydła, wykup ziemi zostawiając na później. Zaufano, że zawarta umowa na 15 lat dzierżawy z prawem przedłużenia o kolejne 15 lat pozwoli wykupić cały majątek do końca 2030 roku.
Zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11.04.2003 roku ograniczająca wielkość areału wykupowanych gruntów do 500 ha, bez rozróżnienia czy jest to spółka pracownicza czy nie posiadająca tego charakteru spowodowała, że wszystkich dzierżawców zakwalifikowano to jednej grupy. Stąd też w w/w spółce na jednego udziałowca przypada niecałe 30ha dzierżawionej ziemi.
Ponadto wprowadzona ustawa z dnia 16.09.2011 roku o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. nr 233 poz, 1382) nakazujące rezygnację z prawa do dzierżawy 30 % gruntów pod rygorem utraty prawa pierwszeństwa nabywania od ARN mienia oraz prawa do bezprzetargowej, dalszej dzierżawy.
Zdaniem przedstawicieli spółki, ANR podejmuje od dłuższego czasu działania mające na celu likwidację miejsc pracy w byłych gospodarstwach PGR-owskich, poprzez nieprzedłużanie dzierżaw podmiotom, które odmówiły oddania 30% areału dzierżawionej ziemi.
W przypadku spółki Działyń oddanie 30% dzierżawionej ziemi spowoduje drastyczne ograniczenia produkcji oraz wiążące się z tym straty finansowe. Redukcja areału to również redukcja zatrudnienia o około 15 miejsc pracy. Nieprzedłużenie umowy dzierżawy gruntów rolnych przez ANR spowoduje również utratę zdolności do spłaty zaciągniętych kredytów, a co za tym idzie, upadek spółki, co pociągnie za sobą również likwidację założonych wcześniej grup producentów rolnych, gdyż nie będą w stanie spełniać wymagań limitów produkcji. Pod znakiem zapytania stanie również przyszła działalność świeżo wybudowanej biogazowni rolniczej.
Szanowna Pani Premier,
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi
na poniższe pytania: