Następna wiadomość
VII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W RAMACH LIGI...

Pomoc materialna dla studentów niepełnosprawnych

Data dodania: 2014-07-10


Poniżej przedstawiamy możliwości ubiegania się o dofinansowanie do kosztów nauki w Module II oraz do zakupu sprzętu komputerowego w Module I pilotażowego programu "Aktywny Samorząd".

1. Dofinansowanie do kosztów nauki w Module II mogą otrzymać Wnioskodawcy posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne). Koszty mogą dotyczyć nauki w:

  • szkole policealnej,
  • na studiach pierwszego i drugiego stopnia, podyplomowych, doktoranckich oraz do kosztu przeprowadzenia przewodu doktorskiego otwartego poza studiami doktoranckimi.

Dotyczy to równolegle osób studiujących w trybie zaocznym.

 

Kwota dofinansowania obejmuje:

  • koszty czesnego - równowartość kosztów czesnego w ramach jednej formy nauki,
  • koszty dodatku na pokrycie kosztów kształcenia - nie mniej niż 1000 zł z możliwością zwiększenia o co najmniej 200 zł w przypadku pobierania nauki poza miejscowością zamieszkania Wnioskodawcy.

 

Wnioski o dofinansowanie składa się oddzielnie na każdy semestr w określonych terminach, tj. na półrocze letnie - nie póżniej niż do 30 marca i na półrocze zimowe - nie później niż do 30 września. Dokładne daty składania wniosków ustalają Realizatorzy programu, tj. powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy . Wniosek należy złożyć u Realizatora właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy.

Formularze wniosków są dostępne u Realizatorów, do pobrania bezpośrednio w siedzibie pcpr lub do wydrukowania ze strony internetowej Realizatora.

 

Wnioski w Module II podlegają tylko ocenie formalnej. Wszyscy wnioskodawcy, którzy złożą wniosek w terminie wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami otrzymują dofinansowanie (bez względu na wysokość oświadczonych dochodów i aktywność zawodową). Po podpisaniu umowy z Wnioskodawcą, Realizator wypłaca środki  na jego rachunek bankowy Z otrzymanego dofinansowania należy się rozliczyć. W przypadku czesnego jest to faktura VAT wraz z dowodem zapłaty. Koszty dodatku podlegają rozliczeniu poprzez złożenie oświadczenia (bez dokumentów finansowych) o wykorzystaniu środków na naukę.

 

2. W ramach Modułu I programu "Aktywny samorząd" istnieje m.in. możliwość ubiegania się o dofinansowanie do zakupu sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania - zadanie B-1.

Z dofinansowania mogą skorzystać wyłącznie Wnioskodawcy:

  • mający znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 r. życia),
  • wiek do 18 lat lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
  • dysfunkcje narządu wzroku lub obu kończyn górnych.

 

Wysokość dofinansowania wynosi:

  • do 30 000 (w tym 20 000 brajl) - niewidomi,
  • do 10 000 - niedowidzący,
  • do  5 000 - z dysfunkcją obu kończyn górnych.

przy wymaganym udziale własnym 10%.

 

Wnioski przyjmowane są w terminach ustalonych przez Realizatorów lecz nie później niż do 30 sierpnia danego roku realizacji programu. Wnioski oceniane są pod względem formalnym oraz merytorycznym. Wnioski podlegają ocenie punktowej przy czym największą szansę na realizację mają wnioski osób, które studiują, uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych, realizują obowiązek szkolny wykazując osiągnięcia w nauce i wychowaniu, realizują obowiązek szkolny, mając miejsce zamieszkania na terenie obszaru wiejskiego, wykażą że wnioskowany przedmiot dofinansowania podniesie jakość wykonywanej pracy lub poziom wykształcenia, są aktywne zawodowo i jednocześnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

 

Osobie niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie przysługuje dofinansowanie do sprzętu komputerowego w ramach programu "Aktywny samorząd". O pomoc w tym zakresie może starać się w ramach innego zadania realizowanego przez powiat tj. w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się. Informacji o tym zadaniu (w zakresie kryteriów udziału, wniosków i sposobu ich realizacji) należy zasięgać bezpośrednio we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce samorządu powiatowego, która samodzielnie opracowuje regulamin dot. ww. zadania.


  Poleć