Gmina Niechanowo świętowała 20 rocznicę powstania samorządów. Było to okazją do spotkania wszystkich, którzy pełnili funkcje samorządowe na przestrzeni 20 lat. Po latach spotkali się radni, sołtysi i pracownicy urzędu gminy.
Włodarze gminy przedstawili historię funkcjonowania samorządu lokalnego w Niechanowie. Wójt Eugeniusz Zamiar – przedstawił rozwój naszej demokracji lokalnej, – czyli przemiany w naszej wspólnocie samorządowej począwszy od pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 r. – 20-lecie samorządu jest wyjątkowym okresem w powojennej Polsce. Mimo początkowych trudności, jest to niewątpliwy sukces transformacyjny. Reforma samorządowa jest najbardziej odczuwalną przez przeciętnego Polaka. Dzięki niej władza i kontrola nad nią została przekazana niżej, bliżej społeczeństwa. Nasze miasta i gminy niewątpliwie skorzystały z dobrodziejstw tych przemian – stwierdził Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo. Z kolei przewodniczący Rady, Zdzisław Sikora przedstawił rys historyczny samorządów na przestrzeni wieków.
Zaproszenie do świętowania 20-lecia w Niechanowie przyjęli m.in. gnieźnieńscy parlamentarzyści, w tym Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, były wójt gminy Niechanowo - Jan Marciniak oraz przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Winiarska.
Sesja z okazji 20-lecia samorządu była doskonałą okazją, by radnym, sołtysom, pracownikom samorządowym, pracownikom placówek oświatowych, opieki społecznej i instytucji kultury podziękować za wielki wkład pracy na rzecz rozwoju naszej wspólnoty samorządowej.
Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali z rąk wójta i przewodniczącego Rady okolicznościowe podziękowania za wkład pracy na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.
Poseł Tadeusz Tomaszewski przekazał gratulacje samorządowcom: Miło mi, że jako mieszkaniec gminy Niechanowo mogę tu być w 20-lecie samorządu. W 1990 r. zdecydowano się znieść monopol polityczny. Wtedy startowałem do rady gminy i przegrałem z panem Józefem Wrzaskowskim, który nieprzerwanie od 1990 r. pełni funkcje radnego. Gmina Niechanowo dobrze wykorzystała czas wolności, na każdym kroku widać gospodarność, Słyszy się opinie, że w naszej gminie warto inwestować i mieszkać.W tej gminie mieszkają moi nauczyciele m.in. pani Maria Dolata, która jest dzisiaj na tej sali - uczyła mnie języka polskiego, dużo nauczyłem się od pana wójta Jana Marciniaka. Bardzo dużo zawdzięczam pani Leokadii Trzaskawce byłej Sekretarz Gminy, która była dla mnie jak matka, zawsze mogłem do niej się zwrócić nigdy nie odmówiła pomocy, zawsze służyła radą. Dziękuję wszystkim za waszą służbę na rzecz naszej małej ojczyzny. W ostatnim czasie coraz więcej władzy oddawane jest w ręce mieszkańców, tak się stało, że od 2 lat działa fundusz sołecki i sołtysi wraz z mieszkańcami mogą decydować, co w swojej wsi zrobić. Jestem dumny, że jestem mieszkańcem Gminy Niechanowo.
Po wystąpieniach zaproszonych gości młodzież Zespołu Szkół w Niechanowie przygotowała program artystyczny pt. „Zaślubiny Gminy”, a dzieci klas I – III przygotowały tańce latynoamerykańskie. Przedstawiona została też multimedialna prezentacja gminy w czasie działania samorządów.