Następna wiadomość
Walne OSP Witkowo

„Mapa olimpijskich dyscyplin sportu uprawianych przez gnieźnian jest w miarę stabilna”

Data dodania: 2015-01-27


alt Poseł Tadeusz Tomaszewski spotkał się dziś z dziennikarzami, by omówić wyniki klubów sportowych miasta i powiatu, działających w ramach „Systemu sportu młodzieżowego”. Punktacja za ubiegły rok została przedstawiona w dwóch publikacjach wydanych wspólnie przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Powiat gnieźnieński znalazł się w klasyfikacji na 73. miejscu (na 365 sklasyfikowanych powiatów). Natomiast miasto Gniezno zajęło 64 pozycję (na 876 sklasyfikowanych gmin). W klasyfikacji znalazły się też kluby z Niechanowa i Kłecka.

„System sportu młodzieżowego” w Polsce obejmuje rywalizację w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych powszechnie znanych jako Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży, Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski. W opracowaniu zostały ujęte wyniki współzawodnictwa w 51 dyscyplinach indywidualnych i 19 grach zespołowych.
   Punkty (w sumie 448,5) we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży zanotowało czternaście klubów z terenu miasta Gniezna oraz UKS Błyskawica Niechanowo (20 punktów) i Start SGB UKS Delfin Kłecko (9 punktów). W porównaniu z ubiegłym rokiem to o dwa kluby więcej w powiecie gnieźnieńskim i trzy kluby więcej w mieście Gnieźnie. W klasyfikacji odnotowane zostały wyniki klubów szkolących w takich dyscyplinach, jak tenis stołowy, boks, triathlon, karate tradycyjne, karate WKF, lekkoatletyka, zapasy klasyczne, warcaby i szachy oraz grach zespołowych – hokeju na trawię chłopców, piłce ręcznej dziewcząt, koszykówce dziewcząt i chłopców, piłce nożnej i unihokeju. Najwyżej w klasyfikacji uplasował się Klub Stella Gniezno (125 puktów). W dalszej kolejności najlepsze wyniki zanotowały UKH Start Gniezno (75 punktów), GTT Diament (57 punktów) oraz MKS Gniezno (51 punktów). – Można przede wszystkim zauważyć wzrost punktów jeśli chodzi o lekkoatletykę – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. – Teraz, kiedy prezydent zaproponował na nowo debatę o strategii rozwoju sportu należałoby właśnie przyjrzeć się i poprawić warunki do uprawiania lekkoatletyki m.in. budując bieżnię ze sztuczną nawierzchnią. Tradycje lekkoatletyki w Gnieźnie są silne. Praca z młodzieżą pokazuje, że jest nadzieja na przyszłość – dodaje.
   Jak przyznaje poseł, tego rodzaju klasyfikacja pozwala na sprawną identyfikację sportowych talentów. To właśnie w rywalizacji w zawodach młodzieżowych dzisiejsi mistrzowie Polski, mistrzowie świata, czy medaliści olimpijscy najpierw odnosili sukcesy. – Jeżeli chce się utrzymać nadzieję, że będziemy mieć w Gnieźnie kolejnych olimpijczyków w przyszłości, to trzeba zauważyć w systemie dofinansowania pracy z utalentowanymi dziećmi i młodzieżą właśnie te dyscypliny sportu, które są włączone do „Systemu sportu młodzieżowego” i stwarzać im odpowiednie warunki – mówi T. Tomaszewski. – Mapa olimpijskich dyscyplin sportu uprawianych przez gnieźnian jest w miarę stabilna. Dla nich powinno się budować systemowe elementy wsparcia. Niektóre już są – stypendia sportowe, wspieranie działalności sportowej ze środków budżetu miasta. Ale tak, jak w tej chwili zauważa prezydent Tomasz Budasz, należy ożywić na nowo debatę na temat klas sportowych, czy klas mistrzostwa sportowego. Ma to sens wtedy, jeśli będzie porozumienie władz miasta i powiatu, gdy ten system klas sportowych rozpocznie się od czwartej klasy szkoły podstawowej i zakończy się na trzeciej klasie liceum. W tej chwili takiego porozumienia dwóch samorządów jeszcze nie mamy. Sądzę, że warto o tym pomyśleć, bo w taki system szkolenia sportowego państwo zasila m.in. poprzez zwiększoną ilość środków na lekcje wychowania fizycznego – dodaje.

 

Źródło: http://informacjelokalne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8682:mapa-olimpijskich-dyscyplin-sportu-uprawianych-przez-gnienian-jest-w-miar-stabilna&catid=22:polityka-i-spoeczestwo&Itemid=43#


  Poleć