Następna wiadomość
Konferencja prasowa posła Tomaszewskiego

Korzystne zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Data dodania: 2015-04-16


Podczas środowej konferencji prasowej poseł Tadeusz Tomaszewski mówił o założeniach przyjętej przez Sejm i skierowanej do Senatu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Umożliwia ona m.in. rozłożenie na raty należności wobec ZUS, które pracodawca – płatnik płaci za pracownika. Jak przekonuje poseł takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla pracowników, pracodawców, jak i dla ZUS.

      Wedle obowiązujących obecnie przepisów, płatnik składek ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, może się zwrócić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek lub rozłożenie należności na raty i zawrzeć stosowny układ z ZUS. Rozłożenie na raty (a także odroczenie terminu płatności składek) może dotyczyć tylko tych należności, które są finansowane przez płatnika składek. Na raty może zostać więc rozłożona połowa należnych składek emerytalnych, większa część składki rentowej i całość składki wypadkowej. Zasadniczym warunkiem zawarcia układu jest opłacenie składek w części finansowanej przez ubezpieczonego. Zmiana polega na objęciu układem ratalnym nie tylko składek finansowanych przez pracodawcę (płatnika składek) ale także składek finansowanych przez pracownika.
   – Do tej pory zgodnie z prawem istniała możliwość układów ratalnych oraz przesunięcia terminu spłaty składek tylko w tej części, za którą odprowadza składki płatnik, czyli pracodawca. Natomiast, żeby doszło do takiego porozumienia z ZUS płatnik musiał zapłacić z góry wszystkie zaległe składki za pracownika, czyli te które są potrącane z wynagrodzenia od składki pracownika – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. – To rozwiązanie pozwoli pracodawcom, którzy nie mają środków finansowych, żeby jednorazowo zapłacić składki, które są po stronie ubezpieczonego, porozumieć się z ZUS i prowadzić normlaną działalność gospodarczą. Otrzymają zaświadczenie o nie zaleganiu ze składkami, będą mogli uczestniczyć w przetargach i realizować układ ratalny – dodaje.
   Jego zdaniem takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko z punktu widzenia pracowników i pracodawców, ale także dla ZUS. – W ten sposób poprawi się ściągalność składek na ubezpieczenia społeczne – mówi poseł. Ustawa ma wejść w życie siedem miesięcy od ukazania się. Wynika to przede wszystkim z potrzeby dostosowania programu komputerowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie wykluczone, że zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

 

 źródło: www.informacjelokalne.pl


  Poleć