W dniu 24 sierpnia 2010 roku w biurze poselskim w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, przedstawiciele Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oddział w Poznaniu – Prezes Włodzimierz Orsztynowicz, Sekretarz Stowarzyszenia – Józef Przybył, Przedstawiciel Stowarzyszenia na terenie Gniezna – Pani Władysława Wawrowska oraz Pełnomocnik Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego ds. współpracy z organizacjami kombatanckimi – Pani Hanna Łęga.
Tematem konferencji była działalność Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, a w szczególności tematyka odszkodowań, jakie wypłacane są osobom represjonowanym z uwagi na deportację do pracy przymusowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podczas II wojny światowej.
Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę na podstawie dokumentów stwierdzających pracę przymusową, wydaje opinię i kieruje wnioski do urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych , w celu przyznania odszkodowań.
Stowarzyszenie wystąpiło również z wnioskiem o uznanie pracy przymusowej jako szczególnego środka doznanych represji. Za deportację uznaje się skierowanie na prace przymusowe poza miejscem swego zamieszkania, bez możliwości powrotu do domu. Osoby osadzone w obozach pracy lub deportowane do pracy przymusowej otrzymują comiesięczne świadczenie pieniężne. Jego wysokość uzależniona jest od długości trwania pracy przymusowej. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 181,10 zł.
Poseł Tadeusz Tomaszewski przedstawił projekt wniesiony 27 maja 2010 roku przez Klub Poselski Lewica o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Poseł Tadeusz Tomaszewski złożył również interpelację w tej sprawie do Minister Pracy i Polityki Społecznej. W otrzymanej odpowiedzi zawarto, m.in.:
„Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, ogólnie słuszny cel zaskarżonej ustawy (symboliczne zadośćuczynienie dla osób wywiezionych do pracy przymusowej) został wypaczony przez niepełne określenie kategorii osób uprawnionych do świadczenia deportacyjnego przewidzianego w art. 2 pkt 2 ustawy. Z przepisu tego wynika, że beneficjentami świadczeń mogą być wyłącznie osoby wywiezione z terytorium państwa polskiego (i to definiowanego na dwa różne sposoby - w granicach przedwojennych lub powojennych) na terytorium ZSRR, III Rzeszy lub terenów przez nie okupowanych. W taki sposób do rangi warunku uzyskania świadczenia (cechy relewantnej jego adresatów) podniesione zostało przekroczenie granicy państwa polskiego (nie zawsze zresztą istniejącej w sensie prawnym i faktycznym oraz zmieniającej swój przebieg w trakcie działań wojennych). Spowodowało to wykluczenie możliwości przyznania świadczeń deportacyjnych osobom deportowanym (wywiezionym) do pracy przymusowej w ramach terytorium państwa polskiego.
W opinii Trybunału Konstytucyjnego tak sformułowane bardzo rygorystyczne przesłanki dostępu do świadczeń deportacyjnych w istotny sposób naruszają zasadę równości. Kryterium przekroczenia granic państwowych nie jest adekwatne do celu ustawy, którym było symboliczne zadośćuczynienie za pracę przymusową świadczoną na rzecz okupantów w szczególnie trudnych warunkach spowodowanych oderwaniem od dotychczasowego otoczenia.
W celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. akt: K 49/07, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. W projekcie tym proponuje się dokonać zmian art. 2 ustawy w taki sposób, aby przyznać prawo do świadczenia również osobom, do których odnosi się ten wyrok. W związku z powyższym projekt ustawy przewiduje rozszerzenie katalogu represji, o którym mowa w art. 2 ustawy, o deportację (wywiezienie) do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy w granicach terytorium państwa polskiego sprzed dnia 1 września 1939 r”
W biurze poselskim Posła Tomaszewskiego w Gnieźnie prowadzone są porady dla osób, chcących wystąpić o wypłatę odszkodowań. Spotkania odbywają się w każdy czwartek w godz. 10.00 – 12.00.Informacji udziela pani Władysława Wawrowska - Pełnomocnik Stowarzyszenia na terenie Miasta Gniezna.
Spotkanie członków i sympatyków odbędzie się w dniu 15 września 2010 roku w sali Urzedu Miejskiego w Gnieźnie.