9 listopada w Gnieźnie poseł Tadeusz Tomaszewski podczas konferencji prasowej podsumował swoją działalność od roku 1993.
Poseł Tadeusz Tomaszewski spotkał się dzisiaj rano z dziennikarzami, po raz ostatni w roli posła. Długoletni gnieźnieński parlamentarzysta podsumował swoje ostatnie 22 lata w polityce, mówił o podejmowanych działaniach na forum Sejmu i na rzecz społeczności lokalnych przez ten czas. Pokusił się na koniec także o wymienienie najważniejszych przyczyn porażki wyborczej swojej partii, która nie przekroczyła 8-procentowego progu wyborczego, który był wymagany dla koalicji.
Nikt nie ma wątpliwości, że poseł Tomaszewski ma o czym opowiadać i może się wieloma inicjatywami pochwalić. Wystąpił na mównicy sejmowej 1401 razy, złożył 1290 interpelacji, skierował 857 zapytań, wydał 130 oświadczeń. Prowadził także inne, własne statystyki, których wyniki przedstawił. - Przejechałem szczęśliwie ponad 800 tys. km, osiem stłuczek było w tym czasie, ale żadna nie odbiła się całe szczęście na moim zdrowiu. Myślę, że w ciągu tych 22 lat przekazałem na cele społeczne ponad 700 tys. zł netto, zaznaczam, płacąc od każdej przekazanej kwoty podatek. I taka liczba spędzonych lat poza domem to chyba będzie całe 7 lat – wyliczał Tadeusz Tomaszewski.
Wśród wielu sukcesów posła, które zapisać można przy jego nazwisku wymienić należy m.in. jego udział w pracach nad ustawami, których efektem były: zwiększenie ilości godzin WF w szkołach, wprowadzenie uproszczonego sposób rejestracji UKS-ów i klubów sportowych, zwolnienie z opodatkowania świadczeń otrzymanych przez medalistów igrzysk olimpijskich oraz powołanie Polskiej Organizacji Turystycznej. Działania Tadeusza Tomaszewskiego przyczyniły się także do lokalnych przedsięwzięć, takich jak powołanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, budowa obwodnicy Gniezna w kierunku Trzemeszna, pomoc w pozyskiwaniu środków na rewitalizację Gniezna przed obchodami milenijnymi czy obrona posterunku celnego w Gnieźnie i pomoc w pozyskiwaniu odszkodowań dla byłych pracowników firmy Izopol w Trzemesznie.
Z całą pewnością jeszcze bardziej wiarygodną oceną ponad 22-letniej pracy posła Tadeusza Tomaszewskiego są przychylne i pozytywne wypowiedzi wielu osób znajdujących się po zupełnie drugiej stronie politycznego wahadła, które nie szczędzą jego osobie słów szacunku i podziwu za pracę na rzecz ludzi.
Poseł liczy, że na konwencji SLD, która odbędzie się 12 grudnia oprócz zmian w kierownictwie partii, podane zostaną wyniki diagnozy porażki wyborczej, przedstawiony zostanie plan prowadzenia polityki pozaparlamentarnej oraz ustosunkujemy się do programu rządu Prawa i Sprawiedliwości, który przedstawiony zostanie lada dzień. - Nie wiadomo natomiast, czy projekt Zjednoczonej Lewicy będzie dalej funkcjonował. Członkowie SLD wiedzą, że jednym z elementów odpychających wyborców byli liderzy, czyli Janusz Palikot i Leszek Miller oraz, że cały projekt wystartował za późno – mówi T. Tomaszewski, który przyczyn przegranej upatruje także w innym elemencie przeprowadzonej kampanii. - Elektorat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jak podają badania jest w 70 procentach konserwatywny i chodzi systematycznie do kościoła. W związku z tym niektóre podnoszone kwestie, a zwłaszcza sprawa dotycząca pomysłu wyprowadzenia lekcji religii ze szkół były źle odebrane – dodaje poseł. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że Tadeusz Tomaszewski wydał na ostatnia kampanię wyborczą kwotę 95 tys. zł ze środków własnych, z czego po tysiącu złotych przekazał każdemu z członków listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 37 na prowadzenie ich kampanii indywidualnych.
Czy siedziba Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Gnieźnie nadal będzie mieściła się przy ul. Rzeźnickiej? - To zależy od członków partii z powiatu gnieźnieńskiego, którzy musieliby unieść ciężar finansowy utrzymania tych pomieszczeń – stwierdził żegnający się z poselskim mandatem Tadeusz Tomaszewski.
Liczby związane z działalnością posła w latach 1993 – 2015
- ilość przejechanych kilometrów w czasie wykonywania mandatu poselskiego to ponad 600 tys i 8 stłuczek samochodowych
- ilość urlopu oddanego na działalność społeczną 22 lata x 10 dni - 200 dni
Ilość środków finansowych przekazanych na cele społeczne – 710 876 zł
- ilość lat bezpośrednio spędzonych w Sejmie – około 7 lat