Data dodania: 2014-01-31
Jej głównym założeniem jest powstanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. - Do tego Korpusu będą mogli należeć wszyscy obecni kombatanci, których tytuł posiadania kombatanctwa wynika z walki z bronią w ręku. Jedynym wyjątkiem są osoby, walczące w wydarzeniach czerwca 1956 – zdradza Tadeusz Tomaszewski.
Uprawnione osoby będą mogły zwrócić się do szefa Urzędu ds. Kombatantów i otrzymać legitymację członka Korpusu. Legitymacja ta będzie przepustką do specjalnych przywilejów. Jednym z nich jest zwiększona ulga na przejazdy środkami komunikacji publicznej. Dotychczasowa 37 procentowa zniżka wzrośnie do 51 procent.
Weterani będą mogli ponadto liczyć na przywileje w zakresie opieki zdrowotnej. - Legitymacja członka Korpusu uprawnia także do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, czy również w aptekach – tłumaczy T. Tomaszewski. - W tej sprawie ustawodawca wyraźnie zapisał, że świadczenie poza kolejnością w służbie zdrowia powinno odbyć się po przyjściu kombatanta, czy osoby uprawnionej. Natomiast jeśli nie jest to możliwe od razu, to świadczeniodawca zobowiązany jest do wykonania świadczenia nie później niż w ciągu siedmiu dni – dodaje.
Ustawa uregulowała ponadto zasady otrzymywania pomocy socjalnej i materialnej. - W pierwszej kolejności ta pomoc będzie kierowana do osób powyżej 85 roku życia. Są to środki na zakup wózka inwalidzkiego, sprzętu ortopedycznego, leczenia rehabilitacyjnego, czy bieżące funkcjonowanie rodziny – wyjaśnia T. Tomaszewski.
Ponadto, w myśl projektu 1 września będziemy obchodzić Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP. Nowe prawo wejdzie w życie 30 dni po jego ogłoszeniu, czyli mniej więcej w połowie roku.
źródło: informacjelokalne.pl