Następna wiadomość
Państwo powinno silniej wspierać osoby...

Jaka opieka zdrowotna w szkołach?

Data dodania: 2011-08-25


     Poseł Tadeusz Tomaszewski jeszcze w lipcu skierował interpelację do minister zdrowia, w której powołując się na raport Rzecznika Praw Dziecka, pytał m.in. o to jakie działania podjął rząd w celu poprawy stanu opieki zdrowotnej w szkołach i przedszkolach oraz jak wygląda sytuacja zatrudnienia osób zajmujących się opieką zdrowotną w jednostkach oświatowych? Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje, by w każdej szkole uczniowie mieli zapewnioną opiekę medyczną. Miałoby na to pozwolić przywrócenie instytucji lekarza szkolnego jako konsultanta, pielęgniarki i stomatologa.

Poseł Tadeusz Tomaszewski zwraca uwagę, że z raportu Rzecznika Praw Dziecka o przestrzeganiu praw dziecka za 2010 rok wynika ogromne zaniedbanie jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i stomatologiczną wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych. – Z tego raportu, ale także z odpowiedzi ministra zdrowia na moją interpelację wynika, że prawie 85 procent dzieci zagrożonych jest wadami uzębienia. U wielu z nich próchnica to podstawowy problem. Stąd trzeba podejmować działania, które przede wszystkim ponownie przywrócą opiekę medyczną w szkołach. Mówimy o lekarzy koordynatorze, stomatologu i pielęgniarce – mówi poseł. – Tutaj trzeba wysiłku państwa, ale i władz samorządowych. Władze samorządowe są otwarte. Rzecz tylko w tym, żeby nie przerzucać całego ciężaru na władze samorządowe, bo państwo również musi ponosić odpowiedzialność za zdrowie dzieci i młodzieży.
   Poseł zwraca też uwagę na ogromne zróżnicowanie w dostępie do opieki zdrowotnej między wsią a miastem. Jak wynika z informacji przesłanej w odpowiedzi na poselską interpelację przez minister zdrowia, gabinety profilaktyki zdrowotnej, gdzie pielęgniarka jest na parę godzin dziennie są w większości szkół na terenie miast. Na terenach wiejskich takie gabinety funkcjonują w zaledwie 30 procentach szkół. – Ta ogromna dysproporcja między wsią a miastem w dostępie do zdrowia, do edukacji, do wychowania przedszkolnego musi być przedmiotem troski każdego rządu – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. – Potrzeba opieki zdrowotnej w odniesieniu do dzieci, które mają choroby przewlekłe, np. cukrzycę, czy padaczkę. Często bywa tak, że nie mogący sobie z tymi sprawami poradzić pedagodzy, dyrektorzy szkół wypychają te dzieci do szkół specjalnych. Dlatego też ta opieka zdrowotna – lekarz konsultant, pielęgniarka na stałe – jest bardzo potrzebna, aby w przyszłości rzeczywiście poprawić stan zdrowia i walczyć z takimi chorobami cywilizacyjnymi, jak wady postawy, czy otyłość u dzieci. Te walkę musimy rozpocząć już od wychowania przedszkolnego.

Żródło: informacjelokalne.pl

  Poleć