W dniach 31.05. – 1.06.2008r. odbył się w Warszawie IV Kongres SLD. W Kongresie jako delegaci uczestniczyli: Poseł Tadeusz Tomaszewski i Łukasz Naczas – radny miejski w Gnieźnie. W czasie obrad Kongresu Tadeusz Tomaszewski przedstawił wnioski z działalności Krajowej Komisji Rewizyjnej. Wystąpienie w załączeniu. Decyzją członków KKR SLD Tadeusz Tomaszewski został ponownie wybrany Przewodniczącym Krajowej Komisji Rewizyjnej SLD na najbliższe 4 lata. Delegaci przyjęli dokumenty programowe, dokonali zmian w Statucie i wybrali nowego Przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego.
Koleżanki i koledzy delegaci!
Krajowa Komisja Rewizyjna SLD została wybrana w trakcie Zjazdów Wojewódzkich SLD odbytych przed III Kongresem partii. Na Kongresie wybrano władze Komisji w składzie: Przewodniczący: Tadeusz Tomaszewski, Zastępca Przewodniczącego: Kazimierz Jakubowski, Jerzy Nastalczyk Komisja działa w oparciu o art. 47 Statutu SLD, który ściśle określa kompetencje komisji rewizyjnych, jako organów kontrolnych partii.
W okresie sprawozdawczym komisja odbyła 15 posiedzeń plenarnych, przeprowadziła kilkadziesiąt kontroli z udziałem członków komisji w radach wojewódzkich i powiatowych SLD oraz Radzie Krajowej. Szczegółowe sprawozdanie z działań KKR, znajduje się
w materiałach zjazdowych.
Obecnie zasygnalizuje najważniejsze problemy, które w swej działalności komisja stwierdziła, opisała i przekazała władzom krajowym SLD oraz komisjom rewizyjnym
w województwach.
Co roku komisja kontrolowała prawidłowość sporządzania sprawozdań finansowych
i dokonywała oceny zasad celowości, oszczędności i gospodarności w zarządzaniu majątkiem i finansami partii.
Komisja stwierdza, że zbiorcze sprawozdania finansowe SLD za okres sprawozdawczy sporządzone były zgodnie co do formy i treści z obowiązującym prawem i były poddane badaniu biegłych rewidentów.
Niepokój budzi fakt stałego spadku wpływów ze składek członkowskich, specjalnych
i darowizn. Zmniejszenie wpływów spowodowało uzyskanie ujemnego wyniku finansowego w 2006 roku przez 11 a w 2007 roku przez 12 spośród 16 organizacji wojewódzkich. Komisja stwierdziła zarówno w 2006 jak i w 2007 roku niewykorzystane środki na Funduszu Eksperckim, których wydatkowanie należy zintensyfikować w 2008 roku na działania wydawniczo – edukacyjną, ekspertyzy prawne, polityczne i socjologiczne. Za zasadne uznajemy zasygnalizowanie wykorzystania subwencji Rady Krajowej dla Rad Powiatowych poprzez Rady Wojewódzkie co może mieć wpływ na ograniczenie możliwości funkcjonowania Rad Powiatowych. W 2006 roku ponad 32% subwencji dla Rad Powiatowych wykorzystano na finansowanie działań Rad Wojewódzkich. Istnieje więc pilna potrzeba opracowania form subwencjonowania Rad Wojewódzkich z uwzględnieniem zakresu działalności statutowej, tak aby nie ograniczać subwencji dla Rad Powiatowych SLD.
Koleżanki i koledzy delegaci!
Krajowa Komisja Rewizyjna w okresie sprawozdawczym poddawała szczególnej analizie sprawozdania finansowe Koalicyjnego Komitetu wyborczego SLD + SDPL + PD + LiD. Lewica i Demokraci za wybory samorządowe przeprowadzone w dniach 12 i 26 listopada 2006 oraz wybory parlamentarne przeprowadzone 21 października 2007 roku.
Z analizy tych sprawozdań wynikają następujące wnioski:
- Wybory samorządowe w 2006 roku w 96,65% sfinansowano ze środków SLD. Koalicjanci przeznaczyli 3,35% środków finansowych
- W trakcie kampanii samorządowej powstał niedobór środków przekraczający 2,7 mln, które w całości uregulowało SLD z własnego Funduszu Wyborczego. Zaistniała sytuacja dowodzi braku odpowiedzialności części kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz ich sztabów, gdyż wydali większe kwoty, niż wpłacili na fundusz wyborczy.
- W trakcie kampanii parlamentarnej 2007 roku 10 Wojewódzkich Sztabów Wyborczych zanotowało wydatki o ponad 1 mln większe niż wpływy.
- Komisja za zasadne uznaje zawarcie w ewentualnej przyszłej umowie koalicyjnej lub innym dokumencie podpisanym przez wszystkich koalicjantów klauzuli dotyczącej nie tylko pożytków, ale także partycypacji koalicjantów w wydatkach koalicyjnego komitetu wyborczego z uwzględnieniem wydatków poniesionych na rzecz kandydatów poszczególnych partii.
- Stwierdzamy brak gotowości ze strony członków partii i naszych sympatyków do systematycznego a nie tylko kampanijnego gromadzenia środków finansowych na Fundusz Wyborczy SLD.
Szanowni delegaci!
Krajowa Komisja SLD wspierała komisje rewizyjne szczebla wojewódzkiego
i powiatowego poprzez:
- organizację spotkań informacyjno – szkoleniow