Data dodania: 2010-04-07
Projekt tej ustawy Komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła 7 kwietnia 2010 roku jednomyślnie. Projekt przewiduje możliwość prowadzenia Centrów Integracji Społecznej i Zakładów Aktywności Zawodowej, które zostały utworzone przez samorząd terytorialny w formie samorządowego zakładu budżetowego. Taką formę utworzenia i prowadzenia przez jednostki samorządu terytorialnego CIS-ów i ZAZ-ów wymaga również zmiany art. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych oraz uchylenia art. 97 ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych. Zmiany te przyjęła również Komisja.
Na koniec 2008 roku w zajęciach organizowanych przez Centra Integracji Społecznej w skali kraju uczestniczyło ogółem 5.030 osób. Są to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Prawie 2600 osób czyli 50,7% ogółu uczestników pozytywnie ukończyło zajęcia reintegracji społecznej i zawodowej. Na 59 CIS-ów 20 prowadzonych jest przez samorząd terytorialny, a 39 przez organizacje pozarządowe. Natomiast na koniec 2009 roku w Polsce funkcjonowało 61 Zakładów Aktywności Zawodowej, z czego 27 Zakładów zostało utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
W ZAZ-ach znalazło zatrudnienie blisko 3 tys. osób z czego 2.122 to osoby niepełnosprawne.
Brak regulacji, które podjęła komisja może doprowadzić do likwidacji części z tych 47 jakże ważnych podmiotów dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Mam nadzieję, że Marszałek Sejmu szybko uruchomi stosowne procedury i uratujemy Centra Integracji Społecznej i Zakłady Aktywności Zawodowej oraz środki europejskie, którymi część z nich dysponuje.
Tadeusz Tomaszewski
Przewodniczący stałej podkomisji
ds. współpracy z organizacjami
pozarządowymi