Następna wiadomość
Gniezno z szansą na rozwój miasta...

Fundusz Sołecki szansą rozwoju aktywności społeczności lokalnych

Data dodania: 2014-03-10


Sejm RP przyjął nową ustawę o funduszu sołeckim. Stara ustawa funkcjonowała od 2009 roku. Korzystne zmiany w ustawie to:

Fundusz Sołecki szansą rozwoju aktywności społeczności lokalnych

10 mar

Sejm RP przyjął nową ustawę o funduszu sołeckim. Stara ustawa funkcjonowała od 2009 roku.
Korzystne zmiany w ustawie to:
• Ustawa daje możliwość podjęcia uchwały rady gminy o funduszu sołeckim na stałe. Natomiast uchwała odmawiająca wyodrębnienie funduszu będzie stosowana tylko do jednego roku. Jest to podkreślenie preferencji dla funduszu sołeckiego. W przypadku niepodjęcia uchwały lub podjęcia uchwały po terminie czyli 31 marca fundusz nie powstaje. W kolejnych latach gdy uchwała o powstaniu funduszu nie zostanie zmieniona będzie on funkcjonował w gminie. W terminie do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy Wójt przekazuje wojewodzie informacje o wysokości środków przypadających na dane sołectwa. Wojewoda zweryfikowane dane przekazuje do 15 sierpnia ministrowi ds. administracji publicznej. Zwiększono o 10% zwrot z budżetu państwa gminom wykorzystywanych środków od 20 do 40% w zależności od zasobności gminy.
• Ustawa daje możliwość zwiększenia środków funduszu sołeckiego ponad limit określony ustawą ze środków własnych gminy w terminie do 30 czerwca poprzedzającego rok budżetowy w drodze uchwały.
• Wprowadzono możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć dwóch i więcej sołectw przy złożeniu przez każde sołectwo osobnego wniosku oraz odstąpiono od wymogu lokalizacji przedsięwzięcia w ramach jednego sołectwa.
• Nowa ustawa daje możliwość zmiany planu finansowego funduszu sołeckiego w okresie od uchwalenia budżetu do dnia 31 października danego roku budżetowego. Uchwała o zmianie wydatkowania funduszu nie może powodować zwiększenia funduszu wydatków ustalonych w pierwotnym budżecie.
• Ustawa wejdzie w życie w 7 dni od ogłoszenia.
Gminy otrzymają podwyższony zwrot od 2015 roku, tj. w stosunku do realizacji funduszu w 2014 roku. W gminach w których są sołectwa w Polsce około 55% gmin ma fundusz sołecki. Wydatki
na zwrot gminom części funduszu mają wynieść w 2014 roku: 68 ml zł, natomiast w 2023 roku : 152,5 ml zł.
W powiecie gnieźnieńskim na 9 gmin 6 ma wyodrębniony fundusz sołecki tj. 66,6%ogółu gmin. Natomiast 3 nie posiadają funduszu sołeckiego, tj. gmina Kiszkowo, Kłecko i Łubowo.


  Poleć