Data dodania: 2011-09-30
I. Dialog społeczny
To, co kiedyś nazywano „dialogiem społecznym”, dziś sprowadza się do prezentacji stanowisk i sporządzenia protokołu rozbieżności – a ostatnie słowo i tak należy do rządu. Równie fasadowe są społeczne konsultacje aktów prawnych: przeprowadzane wyłącznie po to, żeby władza mogła powiedzieć, że zapytała partnerów społecznych o zdanie, nie wyciągając z tego zdanie żadnych wniosków. Głos związków zawodowych, pracodawców, samorządowców, stowarzyszeń i fundacji zaczyna służyć głównie do skłócania tych środowisk ze sobą. Przykładem niech będzie choćby antagonizowanie pracodawców osób niepełnosprawnych z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym obszarze, pielęgniarek kontraktowych z pielęgniarkami pracującymi na etacie, przedstawicieli Otwartych Funduszy Emerytalnych i dobra budżetu państwa. Trudno uznać to za prawdziwy. Proponujemy zwiększyć rangę Komisji Trójstronnej, wprowadzając obligatoryjność obowiązywania uchwał podejmowanych w konsensusie (obecnie, nawet gdy osiągnie się konsensus, uchwały nie zawsze są realizowane). Chcemy przywrócić sens konsultacjom projektów aktów prawnych oraz upowszechnić formułę wysłuchania publicznego.
II. Aktywny Sektor Pozarządowy - szansą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
W Polsce według badań Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2008r. aktywnie działało około 71 tys. stowarzyszeń, organizacji społecznych i fundacji. Na przestrzeni 1997 – 2008 roku nastąpił duży wzrost liczy aktywnych stowarzyszeń i fundacji.
Średni przyrost roczny organizacji społecznych w latrach 2005 – 2008 wyniósł 3,1 tys. Jednak w ostatnich latach zauważa się obniżenie dynamiki powstawania nowych organizacji. Zmniejszyła się o ponad 1 ml. liczba członków organizacji społecznych i stowarzyszeń. Ilość osób angażujących się w pracę stowarzyszeń, organizacji społecznych i fundacji trochę wzrosła, jednak zdecydowanie obniżył się wymiar czasu, który wolontariusze na nią poświęcają. Na podstawie stosunku pracy w III sektorze pracowało łącznie 71 tys. osób.
Sektor stowarzyszeń, organizacji społecznych i fundacji jako jeden pracodawca – to ścisła czołówka największych polskich pracodawców.