Następna wiadomość
Poselski dyżur w Kłecku

Czy jest przełom w sprawie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych?

Data dodania: 2014-02-06


Poseł Tadeusz Tomaszewski wspólnie z posłanką Anną Bańkowską złożył podczas 60. posiedzenia Sejmu dnia 6 lutego br. zapytanie w sprawie konsekwencji zmiany kryterium przyznawania pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych.

 

 

 

Zapis stenograficzny z wystąpienia:

 

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

[…]Kolejne pytanie złożyli posłowie: pani poseł Anna Bańkowska i pan poseł Tadeusz Tomaszewski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pytanie jest w sprawie konsekwencji zmiany kryteriów przyznawania pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych. Pytanie jest skierowane do ministra pracy i polityki społecznej. W imieniu pana ministra za chwilę ponownie będzie odpowiadać pani minister Elżbieta Seredyn, ale najpierw oczywiście musi paść pytanie. Pani poseł Anna Bańkowska. Bardzo proszę.

 

Poseł Anna Bańkowska:

Dziękuję.

Panie Marszałku! Pani Minister!

Część problemu poruszył pan poseł Mularczyk, ja spróbuję uzupełnić ten jakże ważny społecznie problem. Otóż dnia 1 lipca 2013 r. stała się rzecz, powiedziałabym, skandaliczna. Weszły w życie bezduszne przepisy, które pozbawiły 150 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, a wcześniej świadczenia pielęgnacyjnego. Powiem szczerze, że wykorzystuję tę okazję, żeby powiedzieć, że tylko ci, którzy nie znają trudu rodziny w zakresie 24-godzinnej opieki nad osobą obłożnie chorą i niesamodzielną życiowo, mogli proponować takie przepisy. Tylko ci, którzy nie wiedzą, ile wydatków trzeba ponieść na opiekę, żeby zaopatrzyć taką osobę, mogli pozbawić te rodziny wsparcia finansowego. Tylko ci, którzy nie wiedzą, jakie są realia na rynku pracy, mogli proponować konieczność zwolnienia się z pracy przez opiekuna, żeby miał prawo do świadczenia. Pytam: Jak można opierać się na obietnicach rządu dotyczących terminu powrotu w części do obowiązujących wcześniej rozwiązań? Na moją interpelację minister pracy odpowiada: w 2013 r. rozpocznie się proces legislacyjny. Wiemy, że dopiero wczoraj została zawieszona ustawa na stronach internetowych. Kolejna sprawa: Czy będzie spłata odebranych świadczeń od lipca?Następna: Czy państwo trzymacie się skali Barthel dotyczącej kryteriów przyznawania prawa do świadczenia, skoro ci, którzy bardzo dobrze na tym się znają, mówią, że pominie to ludzi po udarach, z demencją starczą, miażdżycą, Alzheimerem, a także osoby objęte wentylacją mechaniczną w domach? (Dzwonek) Słowem, czy to trybunał musi nauczyć rząd myślenia z troską o ludzi, którzy nie mogą sobie dać rady? Czy nie lepiej jest wsłuchiwać się w głosy tych, którzy mają pewnego rodzaju smutne doświadczenia i ostrzegali, że to, co robicie, jest po prostu nieludzkie, nie do przyjęcia i wywoła protesty? Pytam, pani minister: Za co mają żyć ci opiekunowie i te rodziny osób niepełnosprawnych od lipca 2013 r., skoro ustawa ma wejść w życie dopiero od kwietnia? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

 

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Ja również dziękuję, pani poseł.

O udzielenie odpowiedzi proszę panią minister Elżbietę Seredyn.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Państwo Posłowie! Po udzieleniu odpowiedzi na pierwsze pytanie, które zadała mi Solidarna Polska, rzeczywiście pani poseł Bańkowska uszczegółowiła to i te dwa różne tematy podzieliła na grupy, za co bardzo dziękuję. Odpowiadając na pierwsze pytanie, chcę powiedzieć, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w roku 2013 rozpoczęto prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. Ten projekt, który jest już po konsultacjach społecznych, po konsultacjach międzyresortowych, który zmienia sytuację opiekuna prawnego w związku z tym, że osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym będą poddawane ocenie według skali niesamodzielności, nie trafił jeszcze pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów ani Rady Ministrów i prace nad nim zostały złożone w związku z tym, że 5 grudnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok. Zgodnie z tym wyrokiem rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem kolejnego projektu, tak jak państwu obiecałam tu publicznie.Projekt został przygotowany oczywiście w uzgodnieniu z Rządowym Centrum Legislacji, z kancelarią premiera, ale także z ministrem finansów i wczoraj został powieszony, zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej w celu konsultacji i społecznych, i międzyresortowych, jak również został rozesłany w formie pisemnej.Chcemy, żeby ten projekt jeszcze w marcu trafił na posiedzenie Rady Ministrów. Chcemy, żeby od dnia ogłoszenia w ciągu 14 dni wszedł w życie. Myślę, że nastąpi to na przełomie marca i kwietnia. Kolejne pytanie. Pozwoli pani poseł, że będę odpowiadała jakby jednocześnie. Przewidujemy w tym projekcie zwrot świadczeń od 1 lipca, wtedy kiedy osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego otrzymywały kwotę 520 zł, wszystkim tym, którzy na dzień składania wniosku będą uprawnieni albo też w trakcie tego czasu byli uprawnieni. Pytaliście państwo, co w sytuacji, kiedy umiera osoba niepełnosprawna. Za okres, w którym opiekun powinien sprawować opiekę czy sprawował opiekę, a nie otrzymywał świadczenia, otrzyma zwrot środków. Oczywiście zwrot środków będzie się odbywał na wniosek. Wszystkie ośrodki pomocy społecznej mają 14 dni na poinformowanie wszystkich uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, którzy to świadczenie stracili z dniem 1 lipca, o możliwości składania wniosków. Obywatele mogą składać wnioski w ciągu 4 miesięcy. Zwrot środków będzie następował jednorazowo do dnia wydania decyzji, a następnie każdego miesiąca indywidualnie. Szacujemy, że jest 140 tys. opiekunów, którzy to świadczenie stracili. Środki, które musimy zabezpieczyć na realizację tej ustawy w budżecie państwa, to 1620 mln zł. Ważną kwestią jest też to, że z datą wsteczną będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne. W dniu uzyskania decyzji administracyjnej uprawniającej do korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego będą opłacane również składki zdrowotne. W tym czasie powracamy do projektu dotyczącego zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, o którym powiedziałam w pierw

  Poleć



Obecna strona: 1