Data dodania: 2013-09-17
Niniejsza wystawa ma być udogodnieniem dla gmin, które ponoszą bardzo wysokie koszty związane z utrzymaniem dróg krajowych. Od grudnia wszystkie przejmować ma samorząd województwa, który będzie przekazywał proporcjonalnie odcinek drogi, który do tej pory był odcinkiem drogi wojewódzkiej do powiatu. - Jeśli na tym obszarze jest również droga równoległa, która ma charakter powiatowy, to powiat wtedy przekazuje taką drogę do gminy. Tak więc gminy, będą ewentualnie tylko i wyłącznie opłacać drogi powiatowe, które zbliżone są w standardzie utrzymania i nie będą to tak znaczące różnice, jeśli chodzi o koszty utrzymania tych dróg dla budżetu gmin – zapewnia poseł Tadeusz Tomaszewski.
Jak zaznacza parlamentarzysta, prace nad nową ustawa nie były łatwe jednak udało się wywalczyć, zmianę w dotychczasowej ustawie. - Dotychczas przekazane drogi, na mocy artykułu drugiego tej ustawy, która ma wejść w życie czternaście dni od jej ogłoszenia, będą miały gminy dziewięćdziesiąt dni, że w tym czasie rady gmin będą mogły oddać, uchwałami własnymi przyjęte odcinki drogi krajowej i one staną się drogami wojewódzkimi. Zgodnie z tą ustawą marszałek będzie mógł przekazać np. drogę Łubowo – Kostrzyn, która do tej pory jest drogą wojewódzką do powiatu, a powiat z kolei inne drogi do gminy. Prace nie były łatwe. Na początku stanowisko rządu było negatywne, jednak w trackie prac udało się z przedstawicielami korporacji rządowych, wypracować to kaskadowe rozwiązanie – mówi T. Tomaszewski.
W tej chwili ustawa trafiła do Senatu. Wszystko wskazuje na to, że już z początkiem grudnia wejdzie ona w życie. Samorządy będą miały możliwość, w pierwszym kwartale podejmowania uchwał i przekazywania tych dróg do samorządów wojewódzkich. Będzie to 700 km dróg w skali kraju, w tym 36 km na drodze S5, czyli Gniezno – Poznań.
Źródło: informacjelokalne.pl