Aplikować i wygrywać. Jak skutecznie pisać wniosek o unijne dotacje
Data dodania: 2009-04-08
W dniu 4 kwietnia 2009r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyło się Spotkanie Informacyjno-Szkoleniowe nt. „Aplikować i wygrywać. Jak skutecznie pisać wniosek o unijne dotacje”.
Szkolenie zorganizowano z inicjatywy Posła Marka Siwca –Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Posła na Sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego-Prezesa Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan oraz Prezydenta Miasta Gniezna-Jacka Kowalskiego. Adresatami przedsięwzięcia projektowego, na które pozyskano środki z Parlamentu Europejskiego,byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji publicznych-w tym placówek oświatowych, publicznych-z obszaru Wielkopolski. Uzyskali oni wiedzę z zakresu dostępnych funduszy Unii Europejskiej. Spotkanie poprowadziły Beata Rogalewska i Małgorzata Graczyk. Obie mają doświadczenie w pracy w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Poznaniu.
Przygotowywały wiele projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Podczas szkolenia zaprezentowały podstawowe założenia, procedury aplikacyjne i dokumentację konkursową Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
oraz pozostałych programówoperacyjnych, a ponadto programy Komisji Europejskiej. Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan cyklicznie organizuje spotkania informacyjno-szkoleniowe adresowane do organizacji pozarządowych i innych podmiotów, których celem jest między innymi pozyskiwanie środków zewnętrznych.
Jak wskazuje Prezes SMW –Tadeusz Tomaszewski– wielkopolskie organizacje pozarządowe, w tym te funkcjonujące w powiecie gnieźnieńskim coraz szerzej sięgają po środki publiczne. Wcześniej przygotowywaliśmy te organizacje, jak sięgać po środki samorządowe, środki z funduszy celowych, środki z budżetu państwa. W tej chwili chcemy skupić się na przekazie podstawowych informacji o środkach europejskich z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jak również Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego-praktycznych aspektów sporządzania wniosków aplikacyjnych, zawierania partnerstw, unikania błędów projektowych.
Uczestnicy spotkania byli przede wszystkim zainteresowani możliwościami pozyskania środków na realizację projektów związanych z aktywizacją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, integracją osób niepełnosprawnych, czy też projektów z zakresu edukacji i sportu młodzieżowego. Wielu z nich ma zamiar po raz pierwszy sięgnąć po fundusze europejskie. Z myślą o tym przygotowano drugą część spotkania, w której podczas warsztatów i ćwiczeń uczono, jak pisać wnioski.