Data dodania: 2011-11-25
Podczas uroczystości, odbywającej się na hali sportowej, zgromadzeni goście mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum i pedagogów. Zaprezentowano również dzieje patrona.
Poseł Tomaszewski podczas przemówienia powiedział, że „serce patrona nadal bije”, ponieważ na uroczystości obecni byli syn oraz wnuczka Adama Borysa.
Adam Borys ps. "Pług", "Adam Gałecki" (ur. 10 grudnia 1909 w Niechanowie, zm. 27 sierpnia 1986 w Witkowie) – podpułkownik, organizator i pierwszy dowódca batalionu Parasol, skoczek cichociemny, inżynier rolnik. W 1939 jako oficer rezerwy artylerii Wojska Polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej. Internowany na Węgrzech – zbiegł i przedostał się do Francji. Brał udział w kampanii francuskiej 1940 roku. Absolwent Wydziału Rolniczo-Leśnego na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie należał do Korporacji Chrobria.
Studiował także w Stanach Zjednoczonych. Jako cichociemny przerzucony do Polski w październiku 1942. Oficer kedywu Komendy Głównej AK. Zorganizował i dowodził kompanią "Agat"-"Pegaz", przekształconą następnie w batalion "Parasol" przeznaczony do organizowania zamachów na oficerów SS i Gestapo. Przygotowywał m.in. zamach na Franza Kutscherę. W powstaniu warszawskim dowódca batalionu "Parasol" – 8 sierpnia w czasie walk na Woli został ciężko ranny i wyłączony z walki. Po kapitulacji przebywał w oflagu, skąd w 1945 roku powrócił do Polski. Represjonowany w okresie stalinowskim. Zrehabilitowany – był pracownikiem naukowym w Warszawie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Pochowany został na cmentarzu w Witkowie.